Zdecydowana większość polskiej wołowiny trafia za granicę - eksport rośnie
Polska wśród krajów Unii Europejskiej zajmuje piąte miejsce pod względem wielkości pogłowia bydła. Roczna produkcja żywca wołowego kształtuje się u nas w granicach 500-570 tys. ton, co daje Polsce pozycję szóstego producenta wśród krajów UE, z ośmioprocentowym udziałem w unijnym rynku.
Zdecydowana większość polskiej wołowiny trafia za granicę - eksport rośnie
Polska wołowina cieszy się dużym zainteresowaniem za granicą. W 2022 r. wyeksportowaliśmy jej czterokrotnie więcej niż w roku 2004. Około 90% asortymentu wołowego i cielęcego wyprodukowanego w Polsce przeznaczane jest na eksport - zarówno do Unii Europejskiej, jak i do krajów pozaunijnych. W okresie jedenastu miesięcy 2023 r. z Polski za granicę sprzedano 471 tys. ton produktów wołowych i cielęcych, o 7% więcej niż przed rokiem. Największy udział w eksporcie miało mięso, którego wyeksportowano 367 tys. ton, o 10% więcej rok do roku.
Polska drugim unijnym eksporterem wołowiny do krajów pozaunijnych
Największymi odbiorcami mięsa wołowego były wymagające pod względem jakościowym kraje UE, głównie Włochy (72 tys. ton, 20% udziału w eksporcie), Niemcy (59 tys. ton, 16%) i Niderlandy (33 tys. ton, 9%). Jednocześnie Polska jest drugim, po Irlandii, unijnym eksporterem produktów wołowych do krajów pozaunijnych. Dzięki możliwości przeprowadzania uboju w systemie halal, polska wołowina znalazła odbiorców m.in. wśród takich krajów jak: Turcja (30 tys. ton, 8%), Izrael (10 tys. ton, 2%) oraz Bośnia i Hercegowina (3 tys. ton, 1%). Wołowina z Polski trafiała także do Wielkiej Brytanii (17 tys. ton, 5%) oraz dopuszczona została do eksportu na bardzo wymagający rynek japoński (3 tys. ton, 1%).
Do Chin i Wietnamu oraz innych krajów azjatyckich
Rozwija się eksport polskiej wołowiny na rynki pozaunijne. W 2023 r. Polska uzyskała możliwość sprzedaży wołowiny do Chin i Wietnamu. Eksport będzie mógł być realizowany po zakończeniu procedur administracyjnych związanych z uzyskaniem przez polskich eksporterów pozwoleń na sprzedaż mięsa wołowego do tych krajów.
Prowadzone są także zaawansowane uzgodnienia dotyczące możliwości eksportu wołowiny z Polski do innych krajów azjatyckich. Coraz większa dywersyfikacja sprzedaży na rynki pozaunijne jest dla polskich przedsiębiorców gwarancją stabilności eksportu wołowiny i impulsem do rozwoju hodowli bydła mięsnego i udoskonalania jakości mięsa.
CZYTAJ TEŻ: Ceny tuczników w stosunku do cen zboża. Co z opłacalnością jednych i drugich?
- Tagi:
- eksport
- rynki pozaunijne
- wołowina