Czy prąd z wiatraków może zaszkodzić krowom?
Z uwagi, że ferma znajduje się w pobliżu farmy wiatrowej, rolnik zasugerował władzom, że może to jest źródłem tych prądów, które mają wpływ na zdrowie jego krów. Każda taka instalacja podlega szczegółowym przeglądom, które mają eliminować tego typu zagrożenia.
Prąd z wiatraków pod kontrolą
Hodowca zgłosił problem do władz, które zleciły przeprowadzenie pomiarów na terenie jego fermy i pobliskich hodowli. Grupa ekspertów ma zebierać dane pomiarowe i wskazać, co w danym przypadku należy dalej wykonać.
Van den Oudenrijn obserwował w swoim stadzie krów spadek produkcji mleka, zwiększoną śmiertelność wśród cieląt, nasilające się problemy z płodnością oraz większą częstotliwość chorób racic. Na początku hodowca chcąc rozwiązać problem zaczął stosował różne warianty dawek pokarmowych zmieniając koncentrację składników odżywczych, dokonywał zmian w żywieniu mineralnym i ostatecznie zdecydował się na wprowadzenie różnych leków. Niestety wszystko bez widocznych rezultatów. Zgłaszając problem do władz rolnik przedstawił teorię, że turbiny wiatrowe i zainstalowany magazyn energii są źródłem prądu, który przy zbyt dużej produkcji trafia do ziemi, a następnie dociera do jego fermy, gdzie negatywnie wpływa na zwierzęta. Takie zjawisko jest niemożliwe bo nie pozwala na nie sama konstrukcja i sposób działania elektrowni wiatrowej, co podkreslają eksperci.
Same wiatraki nie szkodzą
Profesor elektrotechniki Jos Knockaert z Uniwersytetu w Gandawie potwierdza, że tzw. prąd błądzący pochodzący z uszkodzonej instalacji może przepływać przez rury wodociągowe, konstrukcje metalowe i materiały podziemne. Inżynier elektryk Johan van Bommel przyznaje, że zna wiele podobnych przypadków w Holandii.
To nie nadmiar prądu tylko uszkodzenie
Trzeba tu jednak zaznaczyć, że tzw. prąd błądzący powstający w wyniku działania elektrowni wiatrowej nie jest bezpośrednio związany z nadmiarem produkcji prądu przez turbinę wiatrową. Prąd ten powstaje w wyniku uszkodzeń w instalacji elektrycznej. Na przykład może to być uszkodzenie izolacji, przebicie izolacji, lub niewłaściwe połączenia w układzie.
Tworzenie się prądu błądzącego przez elektrownię wiatrową nie jest efektem nadmiaru produkcji energii – jak sugerował holenderski hodowca, ponieważ jej zbyt duże wytwarzanie przez turbinę wiatrową nie ma wpływu na wystąpienie tego zjawiska, ponieważ produkcja energii jest monitorowana i kontrolowana przez system sterowania. Ponadto każda taka instalacja musi być okresowo testowana i podlegać przeglądom. Dzięki temu pozostaje bezpieczna dla ludzi, zwierząt i środowiska.
- Tagi:
- oze
- krowy mleczne
- energia wiatrowa