Żywiec wołowy - jakie ceny w skupach?
Minął pierwszy miesiąc nowego roku. Ile płacą skupy za żywiec wołowy?
Ceny bydła w styczniu 2022
Podsumowaliśmy stary rok, jeśli chodzi o ceny bydła (czytaj TUTAJ), który był bardzo dobry dla producentów żywca wołowego. Ceny okazały się historycznie wysokie. Najwyższe notowania byków mięsnych odnotowaliśmy w listopadzie, jałówek mięsnych z kolei w grudniu. Jak rozpoczął się natomiast ten rok? Wahania cen najbardziej widoczne były w przypadku byków. Jedni pośrednicy podnosili, inni tego samego dnia obniżali. Bardziej stabilnie było w przypadku jałówek i krów, co nie oznacza, że ceny się nie zmieniały.
Bieżące ceny żywca wołowego
Wczoraj (poniedziałek 31.01.) tradycyjnie obdzwoniliśmy pośredników zajmujących się skupem bydła.
- Ceny byków delikatnie poleciały od tamtego tygodnia i w tym tygodniu utrzyma się ta obniżona cena. Natomiast tendencja jest taka, że zagranica dziś troszeczkę się krzywi, co do wartości cen, jakie mamy za mięso i stąd są te obniżki - mówi przedstawiciel małopolskiej firmy Surowiec, skupującej żywiec wołowy.
Za byka mięsnego skupy płacą aktualnie od 9,50 - 11,00 zł/kg. Za byka mieszańca natomiast można dostać 10,10 - 11,50 zł/kg. Ceny za byka mięsnego z kolei wahają się od 10,50 do 12,00 zł/kg.
W przypadku jałówek HF pośrednicy płacą minimalnie 7,00 zł/kg, maksymalnie natomiast 10,00 zł/kg. Za jałówkę mieszaną z kolei cena oscyluje między 9,30 a 11,00 zł/kg. Notowania jałówki mięsnej wahają się od 8,00 do 11,00 zł/kg. Największa rozbieżność ceny jest w przypadku krowy. Jej cena wynosi między 3,00 a 9,00 zł/kg.
Obliczając średnią cen bydła w styczniu (patrz wykres poniżej) można powiedzieć, że jest ona znowu rekordowa, mimo ostatnich delikatnych obniżek.
Jakie prognozy cen bydła?
- Co do ceny za jałówkę i za krowę, to uważam, że aktualnie to są one dobre, są wysokie. Np. na towar żeński jest dość wysoki popyt i ta cena na pewno nie będzie maleć - kontynuuje rozmówca z firmy Surowiec.
Aktualne ceny żywca wołowego KLIK
- Tagi:
- ceny bydła
- żywiec wołowy