Wpływ koronawirusa na ceny świń [Kolejny raport]
Rynek wieprzowiny w niektórych krajach Unii Europejskiej - pomimo nasilającej się pandemii - stabilizuje się. Problemów jednak - oczywiście - nie brakuje.
Francja, Belgia i Austria, jak wynika z informacji przekazywanych przez Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, w 14 tygodniu tego roku utrzymały ceny tuczników na poziomie ubiegłotygodniowych. W Niemczech natomiast, w tym samym okresie, cena VEZG została utrzymana na poziomie 1,89 €/kg (wbc). Dania z kolei obniżyła cenę tuczników o 4 centy. A co dzieje się na hiszpańskim i włoskim rynku wieprzowiny? W Hiszpani, która mocno ucierpiała w następstwie ataku koronawirusa, obniżono cenę o 3 centy. We Włoszech natomiast, które są w dramatycznej sytuacji, liczba ubojów została ograniczona o 40%.
W polskich zakładach, monitorowanych KZP-PTCh, cena wzrosła o 5 groszy za kilogram (wbc) w stosunku do ubiegłego tygodnia.
AKTULANE CENY ŻYWCA WIEPRZOWEGO W POSZCZEGÓLNYCH SKUPACH. KLIK
Mimo wszystko niepewność co do utrzymania ciągłości produkcji żywca i przetworów wieprzowych narasta. - Obawy dotyczą dostępności pracowników obsługujących zwierzęta oraz pracujących w zakładach mięsnych, którzy będą odbywali obowiązkowa kwarantannę - informuje KZP-PTCh.
Dobra informacja jest jednak taka, że eksport wieprzowiny z UE do krajów trzecich stopniowo wzrasta. - Jeżeli uda się utrzymać „zielony korytarz” dla przewozu unijnej żywności, sytuacja powinna się normalizować - zaznacza Związek.
Mówiąc o rynkach wieprzowiny, nie spoóśb nie wspomieć o chińskim rynku. Tu, jak podaje KZP-PTCh za Rabobank, przewiduje się, że produkcja w tym kraju w w 2020 r. będzie mniejsza przynajmniej o 20% r/r.
Czytaj także:
Wielkopolska. Mamy pierwsze ognisko ASF w stadzie świń