Czy wykryte ostatnio choroby bydła wpłyną na ceny?
Już wielokrotnie pisaliśmy o chorobach zwierząt hodowlanych, które atakowały zwłaszcza trzodę chlewną i drób. Tym razem „padło” na hodowców bydła.
Pisaliśmy dziś zarówno o pierwszym przypadku choroby niebieskiego języka w Polsce, ale także pierwszym od wielu lat przypadku wścieklizny u krowy na Lubelszczyźnie.
Jaki wpływ będą miały choroby bydła na ceny?
Z sondy przeprowadzonej dziś w skupach wynika, że te niedobre informacje jeszcze nie do wszystkich dotarły.
W związku z tym u zdecydowanej większości pośredników oraz w ubojniach stawki pozostały na stabilnym poziomie.
Przedstawiciel jednego ze skupów zaznaczył, że z pewnością zaistniała sytuacja wywrze presję na stawki i przewiduje obniżki cen bydła. Z kolei w jednej z ubojni usłyszeliśmy, że choroba musiałaby wystąpić na dość dużą skalę, aby wpłynęła na ostateczne stawki oferowane hodowcom. I jeśli rzeczywiście tak by się stało, to w wyniku tego, towaru na rynku byłoby mniej i wówczas ceny bydła pójdą w górę, a nie w dół. Obecnie pozostaje jedynie czekać na rozwój sytuacji.
Aktualne ceny bydła w skupach
Rynek żywca wołowego jest najbardziej stabilny, jeśli chodzi o rynki rolne. Zmiany cen bydła następują niezwykle rzadko. Na początku miesiąca pisaliśmy o rosnących stawkach. Do tej pory w pojedynczych skupach następują korzystne dla hodowców korekty. Jakie ceny bydła oferują aktualnie pośrednicy i ubojnie?
Za byki mleczne HF rolnik może aktualnie otrzymać 10,50 - 11,60 zł/kg. Za mieszańcowe MCB natomiast stawki wahają się między 11,00 a 12,50 zł/kg. Ceny mięsnych MM z kolei wynoszą 12,00 - 13,50 zł/kg. Za byki najwyższej jakości ceny przekraczają 14 zł/kg. Ceny jałówek mlecznych HF oscylują w granicach 9,30 - 11,00 zł/kg. Za mieszańce MCB z kolei wahają się między 10,30 a 12,00 zł/kg. Za kilogram jałówki mięsnej MM pośrednicy płacą od 10,60 do 13,00 zł/kg. Stawki za krowy wynoszą od 4,00 do 10,00 zł/kg.