Aktualne ceny świń - obniżki w skupach żywca
O ile groszy na kilogramie obniżają stawki firmy skupujące trzodę chlewną?
Jak w każdy poniedziałek i czwartek sprawdziliśmy, jakie stawki za żywiec wieprzowy i wołowy proponują pośrednicy i zakłady mięsne. Okazało się, że tendencja wzrostowa cen świń utrzymująca się od kilku dobrych tygodni powoli zaczyna spowalniać. Kilkanaście spośród 80 firm skupujących żywiec, które są w naszej bazie TUTAJ , zaczęły obniżać stawki o około 10 - 30 groszy na kilogramie. Kolejne przedsiębiorstwa zapowiadają obniżki w przyszłym tygodniu.
Nie będą jednak one na tyle wysokie, by popsuć korzystną sytuację w tegorocznym okresie przedświątecznym. Hodowcy trzody (poza tymi znajdującymi się w strefach ASF) nie mogą, mimo wszystko, narzekać na sytuację cenową.
Dobra passa nie dotyczy tylko Polski, ale całej Europy. Zarówno ceny prosiąt jak i tuczników pną się w górę. Przewaga popytu na podażą w krajach UE zaznaczyła się wyraźnie w ostatnich tygodniach.
Według polskiego Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej ceny tuczników wzrosły od 3,1 centów w Austrii do 1,9 centów w Holandii. Niewielkie wzrosty cen zanotowano również w Belgii i Danii, która utrzymała pierwsze miejsce pod względem ceny tuczników wśród pięciu krajów produkujących najwięcej wieprzowiny w UE. - Na drugim miejscu w cenowym rankingu są Niemcy. Cena została utrzymana jedynie w Hiszpanii, Francji i Irlandii. Zakupy przedświąteczne skutecznie obniżyły zapasy magazynowe mrożonej wieprzowiny w całej Europie. Na niemieckiej aukcji internetowej pod koniec ubiegłego tygodnia ceny wzrosły o 2 centy do wysokości 1,65 €/kg wbc, co może zapowiadać dalsze wzrosty - podaje KZPPTCH.
W naszym kraju także ceny są dość wysokie. Jest to spowodowane zwiększonym popytem rynku w okresie przedświątecznym.