Będzie można skarmiać mączkami mięsno-kostnymi?
Pewne złagodzenie zakazu paszowego skarmiania białkami zwierzęcymi proponuje KE.
Grupa Robocza Komisji Europejskiej ds. TSE spotkała się 25 lutego w Brukseli, by omówić m.in. kwestię wprowadzenia zmian legislacyjnych pozwalających na dopuszczenie do stosowania w żywieniu zwierząt gospodarskich (drób, trzoda chlewna) przetworzonych białek pochodzenia zwierzęcego (PAP) na określonych zasadach.
Przypomnijmy, że całkowity zakaz stosowania w żywieniu zwierząt mączkami mięsno - kostnymi wprowadzono, gdy w Europie szalała choroba wściekłych krów (BSE). Polska jednak od lat zabiega o to, by ponownie umożliwić żywienie tymi produktami zwierząt gospodarskich. Wedłu ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego jest to bardzo dobre białko pochodzące z odpadów poubojowych.
Jakie zmiany miałyby się pojawić? Planowane jest dopuszczenie tzw. „krzyżowego” stosowania przetworzonych białek pochodzenia zwierzęcego w żywieniu trzody chlewnej oraz drobiu.
Oznacza to, że w żywieniu trzody chlewnej możliwe będzie stosowanie PAP wyprodukowanego z ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego (uppz) pochodzenia drobiowego, natomiast w żywieniu drobiu - PAP wyprodukowany z uppz pozyskanych od trzody chlewnej. Ponadto będzie możliwe żywienie trzody chlewnej oraz drobiu przetworzonymi białkami wyprodukowanymi z owadów hodowlanych.
- Przedstawiciel Komisji wyjaśnił, że wprowadzenie zmian jest obecnie możliwe, gdyż pomyślny proces walidacji przeszły metody laboratoryjne (PCR), pozwalające na wykrycie niedozwolonych białek tj. PAP z trzody chlewnej w paszy dla trzody chlewnej i PAP z drobiu w paszy dla drobiu - podał resort rolnictwa.
Wykorzystanie przetworzonego białka zwierzęcego powstałego z już wygenerowanych odpadów rzeźnianych do żywienia zwierząt jest, według KE, z punktu widzenia środowiska - bardziej ekologiczne niż zasiewanie kolejnych terenów pod uprawę roślin z przeznaczeniem na pasze. Ponadto wprowadzenie tzw. „skarmiania krzyżowego” może przyczynić się do spadku cen żywności.
Dodatkowo, na wniosek Europejskiej Organizacji Białek Pochodzenia Zwierzęcego EAPA, podniesiony został temat, aby równolegle do wprowadzenia „skarmiania krzyżowego” umożliwić wprowadzenie produktów z krwi bydlęcej do żywienia zwierząt akwakultury oraz trzody chlewnej, a także produktów z krwi wieprzowej w preparatach mlekozastępczych dla cieląt. Aktualnie możliwe jest stosowanie produktów z krwi zwierząt gospodarskich innych niż przeżuwacze w żywieniu zwierząt gospodarskich innych niż przeżuwacze. Przedstawiciel Komisji poinformował, że prześle propozycję organizacji EAPA do EFSA w celu oszacowania ryzyka dla wprowadzenia takich materiałów paszowych do łańcucha żywieniowego zwierząt w kontekście zagrożenia BSE.