Rynek zbóż. Stawki są słabe. Rolnicy czekają na wyższe ceny
W większości rejonów Polski plony zniknęły już z pól - żniwa albo się zakończyły albo dobiegają końca. Jak wygląda sytuacja na rynku jeśli chodzi o ceny?
Żniwa 2024. Plony będą słabsze
Jak pokazują wstępne dane z różnych części Polski - w tym roku plony niestety będą słabsze. Tak jest choćby w Wielkopolsce, o czym niedawno szerzej pisaliśmy:
CZYTAJ TAKŻE: Wielkopolska. Plony zbóż znacznie mniejsze niż szacowali rolnicy
O słabszych plonach mówi także Izba Zbożowo-Paszowa
- W większości województw, tegoroczne plony zbóż podstawowych będą niższe od ubiegłorocznych. Pszenica ma generalnie niezłą gęstość i liczbę opadania, ale w wielu regionach kraju notuje się niższe od spodziewanego białko. Wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy o typowych parametrach ziarna konsumpcyjnego w łącznych zbiorach tego zboża będzie mniejszy niż oczekiwano - zaznaczają przedstawiciele Izby Zbożowo-Paszowej.
Warto zaznaczyć, że obroty na rynku są z kolei także niewielkie.
Jak pisaliśmy na początku sierpnia - w tym roku stawki nie zadowalają plantatorów, plony więc są magazynowane.
- Wrzucili na magazyn i będą czekać. Pytanie tylko, czy jest za czym. Na razie sprawdzają i badają co mają na magazynach i niektórzy mówią, że do kukurydzy będą chcieli sprzedać. Ale czy to, że teraz zdecydowali się przechować coś im to da, to ciężko na tę chwilę powiedzieć - mówił nam 5 sierpnia przedstawiciel firmy Agrito, zajmujący się skupem ziarna.
Izba Zbożowo-Paszowa także przyznaje, że pomimo jeszcze trwających zbiorów, obroty ziarnem nie są znaczne.
- Wielu rolników zdecydowało się na przechowanie ziarna, w oczekiwaniu na wyższe ceny, wyrażając tym samym duże niezadowolenie z obecnych cen zbóż. Obecnie przedmiotem handlu na szerokim rynku są przede wszystkim zboża w ramach zawartych przed żniwami kontraktów z przetwórcami i firmami handlowymi - opisują przedstawiciele IZ-P.
Jak dodają, bardziej skłonne do sprzedaży ziarna są firmy handlowe niż rolnicy właśnie.
Ceny zbóż w sierpniu 2024. Dane Izby Zbożowo-Paszowej
Jak z kolei kształtują się obecnie ceny? Zależą one od regionu.
Stawki oferowane przez krajowych przetwórców za zboża ze zbiorów lat 2023-2024 z dostawą w sierpniu/wrześniu br. kształtowały się następująco (DAP, wg stanu na 9 sierpnia br. - analiza opracowana przez Sparks Polska i Izbę Zbożowo-Paszową):
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 850-930 PLN/t,
- pszenica paszowa – 770-830 PLN/t,
- jęczmień paszowy – 660-730 PLN/t,
- pszenżyto – 650-700 PLN/t,
- żyto konsumpcyjne – 580-620 PLN/t,
- żyto paszowe – 530-590 PLN/t,
- owies paszowy – 640-700 PLN/t,
- kukurydza – 830-900 PLN/t.
- rzepak – 1940-2030 PLN/t.