Wścieklizna u bydła. Kolejny przypadek w Polsce!
O pierwszym przypadku wścieklizny u bydła informowaliśmy 21 listopada. Choroba pojawiła się w stadzie bydła, w którym znajdowało się w sumie 58 sztuk zwierząt. Stado prowadzone było w systemie pastwiskowym - z pastuchem elektrycznym na terenie gminy Jarczów w pow. tomaszowskim. 18 grudnia z kolei przekazaliśmy wiadomość nt. drugiego przypadku wścieklizny u bydła w naszym kraju. Do zdarzenia doszło ponownie na terenie gminy Jarczów. Krowa, u której wykryto wściekliznę pojawiła się w stadzie bydła prowadzonym systemie pastwiskowym (jest to jednak inne stado niż w pierwszym przypadku). 27 grudnia z kolei Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie kolejnego ogniska wścieklizny u bydła. Tym razem jednak choroba wystąpiła na Podkarpaciu w gminie Radymno (powiat jarosławski).
W 2024 r. stwierdzono w sumie 40 ognisk wścieklizny: 32 w woj. lubelskim i 8 w woj. podkarpackim. Choroba wystąpiła głównie u lisów.
Wścieklizna - jakie są objawy tej choroby?
Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że okres inkubacji choroby (czyli okres od momentu zakażenia do wystąpienia objawów klinicznych) jest różny i zależy m.in. od ilości wprowadzonego do organizmu wirusa, jego zjadliwości, wrót zakażenia (miejsca zranienia), charakteru (rozległości) ran oraz gatunku i wieku wrażliwego zwierzęcia. - Przyjmuje się, że okres inkubacji u zwierząt trwa od kilku dni do ponad 7 lat, przy czym przeważnie wynosi: u małych zwierząt (pies, kot, owca, koza, świnia) - od kilku do 90 dni; u dużych zwierząt (bydło, koniowate) - od kilku do 180 dni - podaje GIW.
Czytaj także: Niemal pół tysiąca gęsi do wybicia. Kolejne ognisko ptasiej grypy w Polsce
Choroba, na co uczula Inspektorat, może mieć postać cichą lub szałową, a jej objawy są różne i zależą od gatunku zwierzęcia:
-
psy - występuje niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia;
-
koty - odnotowuje się podobne objawy jak u psów, przy czym zwierzęta chowają się, uciekają, nieustannie miauczą, zachowują się agresywnie, a śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn;
-
bydło - obserwuje się niestrawność i obniżone łaknienie, wzdęcie, zaparcie lub biegunkę, drgawki poszczególnych grup mięśni, ślinotok, parcie na przeszkody, ciągłe ryczenie, objawy podobne do rui, nienaturalne położenie głowy lub ogona, chwiejność i porażenia kończyn tylnych;
-
świnie - występuje lękliwość, ochrypłe chrząkanie, kurczowe ruchy głowy i gryzienie ściółki;
-
owce i kozy - odnotowuje się niepokój, wzmożony popęd płciowy, ochrypłe beczenie, nagle porażenia i upadki;
-
konie - obserwuje się wpadanie na ściany stajni, drgawki mięśniowe, objawy kolkowe i częste oddawanie moczu;
-
zwierzęta dzikie - głównym objawem jest utrata wrodzonego lęku. Występuje także agresja przejawiająca się atakami na zwierzęta domowe, gospodarskie i ludzi. Dodatkowo, u nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników.
Inspektorat podkreśla, że nie wszystkie wymienione objawy muszą wystąpić u każdego zwierzęcia zakażonego wirusem wścieklizny.
- Tagi:
- wścieklizna
- bydło