Utracili 100 tysięcy rodzin pszczelich
Polska Izba miodu przedstawiła alarmujące dane, według których w powodzi, która nawiedziła województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie oraz lubuskie, zginęło 100 tysięcy rodzin pszczelich. Najbardziej ucierpiała Kotlina Kłodzka, gdzie zalanie terenów, takich jak Nysa, Głuchołazy czy Prudnik, poczyniło ogromne szkody.
Wyziębione, oblepione błotem pszczoły walczyły o przeżycie
- Woda dotarła aż do mojej posesji, ale udało mi się przenieść pasiekę w bezpieczne miejsce. To była walka z czasem, a nie wszyscy mieli tyle szczęścia – relacjonował w internecie jeden z pszczelarzy z Kotliny Kłodzkiej - czytamy w komunikacie izby. - Stowarzyszenie Razem dla Pszczelarzy poinformowało, że powódź zniszczyła tutaj ponad 200 rodzin pszczelich. Na Dolnym Śląsku, gdzie znajdowało się ok. 158 tys. rodzin jest to ogromna wyrwa w ekosystemie. Podobnie dramatyczną sytuację opisuje Krzysztof Sitek z Ząbkowic Śląskich, którego 30 rodzin pszczelich zostało zalanych: Część pszczół przetrwała, ale były oblepione błotem, wyziębione – nigdy nie przeżyłem podobnej katastrofy. Powódź zaburzyła działanie całego ekosystemu, ponieważ na jej terenie drastycznie zmalała ilość owadów zapylajacych. Może to wpłynąć na zmniejszenie plonów upraw. Z drugiej strony pszczoły, które przeżyły borykają się ze zmniejszeniem areału pożytków. Zalanych bowiem zostało wiele hektarów roślin miododajnch, takich jak rzepak, robinia akacjowa i wierzby. Może to negatywnie wpłynąć na pszyszloroczne zbiory miodu.
Zniszczone ule i infrastruktura pszczelarska
Powódź zniszczyła także wiele uli oraz całą infrastrukturę pszczelarską. Polska Izba miodu szacuje, że utrzymanie jednej rodziny pszczelej kosztuje średnio 449 zł w pasiekach amatorskich oraz 525 zł w pasiekach towarowych. Wydatki te obejmują m.in. amortyzację uli, pokarm dla pszczół, transport, leki i prace związane z utrzymaniem pszczół. Jeśli teraz dodatkowo pszczelarze będą musieli odtworzyć takze utracone w powodzi mienie, wydatki zwiększa się jeszcze bardziej. Izba liczy w tym względzie na wsparcie państwowych i unijnych funduszy.
Zestawienie strat powodziowych w pszczelarstwie:
- Województwo dolnośląskie:
Liczba rodzin pszczelich: 157.467
Szacowane straty rodzin pszczelich: 59.050
Liczba pszczelarzy: 6.830
Liczba pszczelarzy dotkniętych powodzią: 2.561 - Województwo śląskie:
Liczba rodzin pszczelich: 125.969
Szacowane straty rodzin pszczelich: 34.141
Liczba pszczelarzy: 9.037
Liczba pszczelarzy dotkniętych powodzią: 2.485 - Województwo opolskie:
Liczba rodzin pszczelich: 71.454
Szacowane straty rodzin pszczelich: 23.721
Liczba pszczelarzy: 3.380
Liczba pszczelarzy dotkniętych powodzią: 1.098 - Województwo lubuskie:
Liczba rodzin pszczelich: 73.561
Szacowane straty rodzin pszczelich: 31.259
Liczba pszczelarzy: 2.671
Liczba pszczelarzy dotkniętych powodzią: 1.135
- Tagi:
- pszczelarstwo
- powódź