Ziemniaki jadalne - listy odmian zalecanych
Sprawdź, jakie odmiany ziemniaków jadalnych z grup wczesnej i średniowczesnej królują w tym roku na Listach Odmian Zalecanych, które przygotowuje Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
W tym roku sadzeniaki mają ogromne wzięcie. Szerzej informowaliśmy o tym TUTAJ. Rolnicy musieli je rezerwować z dużym wyprzedzeniem. W wielu przypadkach działo się to już w listopadzie ubiegłego roku (o tym TUTAJ). Mimo wszystko warto zapoznać się z tegorocznymi Listami Odmian Zalecanych i dowiedzieć się, czy nasz wybór pokrywa się z wyborem specjalistów z COBOR-u.
LOZ-y opracowywane są na podstawie wyników doświadczeń robionych w ramach systemu PDO dla poszczególnych regionów Polski.
- Ziemniak, podobnie jak wiele innych gatunków roślin rolniczych czy warzywnych, ma swoje wymagania i upodobania względem siedliska. Mając dużą liczbę doświadczeń z ziemniakiem, na podstawie co najmniej dwuletnich badań w danym województwie czy też regionie, korzystanie z LOZ, to duże ułatwienie dla rolnika. Listy tworzą się nie tylko na podstawie potencjału plonotwórczego, ale też innych cech jakościowych i morfologicznych. Poza tym uwzględniają też regionalne upodobania konsumentów - mówił w ubiegłym roku w rozmowie z nami dr Tomasz Lenartowicz, kierownik Pracowni WGO Roślin Okopowych i Kukurydzy w COBOR-u.
Która odmiana z grupy średniowczesnej króluje na LOZ-ach? Pierwsze miejsce na podium ex aequo zajmują odmiany: Bohun i Gwiazda. Obie uzyskały rekomendację w 11 województwach. Drugie miejsce należy do Vinety (10 rekomendacji), trzecie z kolei zajmują ex aequo - Bellarosa i Ignacy (każda z nich po 7 rekomendacji)
Jeśli chodzi o odmiany z grupy średniowczesnej, to w tym roku prym wiedzie Satina. Jest rekomendowana w aż 14 województwach (za wyjątkiem lubuskiego i podlaskiego). Na drugim miejscu w tym zestawieniu mamy odmianę Tajfun. Znalazła się ona na 12 LOZ-ach (za wyjątkiem woj.: lubuskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i pomorskiego). Na trzecim miejscu uplasowała się odmiana Jurek. Jest ona widoczna na 10 listach.
Źródło: COBOR-u
Opis najczęściej rekomendowanych odmian z grup - wczesnej i średniowczesnej
Bohun - odmiana jadalna wczesna, w typie konsumpcyjnym ogólnoużytkowym, o dość dobrym smaku. Bulwy duże, okragłoowalne o dość regularnym kształcie, płytkich oczkach, żółtej skórce i jasnożółtym miąższu. Odmiana plenna, o dużym udziale frakcji handlowej w plonie. Odporna na wirusa Y mała, liściozwoju średnia, na zarazę mała. Odmiana odporna na patotyp Ro1 mątwika ziemniaczanego.
Gwiazda - odmiana zaliczana jest grupy wczesnej, charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem w początkowym okresie wegetacji. Wykształca okazałą nać, szczelnie zakrywając międzyrzędzia i ograniczając tym samym rozwój chwastów. Cechą wyróżniającą tę odmianę jest tworzenie bardzo wyrównanych bulw - zbiór praktycznie w 100% należy do plonu handlowego. Gwiazda wyróżnia się też podczas przechowywania - pobudza się powoli, dzięki temu nie traci wody, a jednocześnie utrzymuje wysokie walory smakowe do późnej wiosny i nie przejawia tendencji do gnicia.
Satina - odmiana średniowczesna, jadalna, w typie konsumpcyjnym ogólnoużytkowym o dobrym smaku. Charakteryzuje się bulwami dużymi do bardzo dużych, okrągłe, o dość regularnym kształcie o płytkich oczkach i żółtej skórce. Barw miąższu jasnożółta. Plenność dobra Odmiana bardzo plenna o dużym udziale w plonie frakcji handlowej. Odmiana odporna na mątwika ziemniaczanego, średnio odporna na wirusa Y, odporna na wirusa liściozwoju, podatna na porażenie przez zarazę ziemniaka. Zalecana do uprawy w całym kraju, w rejonach dużego zagrożenia wirusami wymaga częstej wymiany sadzeniaków. Zawartość skrobi 13-14%. Typ kulinarny B. Wymagania glebowe bardzo niskie.