Zaprawianie nasion zbóż ozimych
Jak długa działają preparaty do zaprawiania nasion zbóż? Jakie choroby można dzięki nim ograniczyć? Na jaką metodę zaprawiania nasion najlepiej postawić?
Krystian Karnicki z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zaznacza, że zaprawianie nasion zaliczane jest do najbardziej oszczędnych i - co niezwykle ważne - najbezpieczniejszych dla środowiska zabiegów chemicznych w produkcji zbóż i nie tylko. Pozwala bowiem wyeliminować wiele bardzo szkodliwych dla roślin uprawnych chorób (patrz ramka obok), a także szkodników, które atakują rośliny uprawne w początkowej fazie ich rozwoju. Tego samego zdania jest Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Punkt Doradczy w Gołuchowie. - Dzięki zaprawianiu nasion wschody roślin są lepsze i bardziej wyrównane, a młode siewki rozwijają się lepiej i stają się odporniejsze na choroby i szkodniki, co w rezultacie daje wyższe plony dobrej jakości - podkreśla Krzysztof Świerek.
Krystian Karnicki wskazuje na trzy najpopularniejsze metody zaprawiania ziarna do siewu: na sucho, na półsucho i na mokro. - Najlepsze równomierne pokrycie materiału siewnego uzyskuje się przy zaprawianiu na mokro w profesjonalnych zaprawiarkach. Zaprawy tak nanoszone nie pylą oraz gwarantują pokrycie newralgicznych punktów ziarniaka tj. bruzdkę i bródkę - miejsca gdzie jest najwięcej zarodników grzybów - przekonuje pracownik WODR-u. Zwraca przy tym uwagę na następującą sprawę: - Coraz więcej zapraw ma nowoczesną formulację i znacznie niższe dawki od tych zalecanych kilka lat temu, dlatego nie zawsze jest możliwe właściwe zaprawienie nasion przy użyciu tradycyjnej betoniarki (np. trudne jest wymieszanie 100 kg nasion z 50 ml zaprawy).
Co jest ważne przy doborze zapraw do nasion zbóż? - Wybierając preparat, należy zwrócić uwagę na: przedplon, płodozmian, rodzaj gleby, poziom plonowania roślin, rodzaj i pochodzenie materiału siewnego - radzi Krzysztof Świerek. Dodaje przy tym, że środek, na który można postawić to np. BAYTAN-TRIO 180FS. Stosuje się go w dawce 200 ml/100kg ziarna z dodatkiem 400 ml wody. - To preparat uniwersalny o działaniu kontaktowym i systemicznym przeznaczonym do zaprawiania ziarna siewnego zbóż ozimych i jarych przed chorobami grzybowymi - tłumaczy pracownik WODR-u - GPDR.
Jak długo działają preparaty do zaprawiania materiału siewnego? - Wszystko zależ od rodzaju substancji aktywnej, z którego są wykonane, oraz jej stężenia. Przeważnie jest to od 30 do 90 dni, choć są też takie, które chronią rośliny uprawne przez całą wegetację przed takimi chorobami jak: śmieć, głownie lub pasiastość liści jęczmienia - zwraca uwagę agronom z gołuchowskiego punktu WODR-u.