W kukurydzy będzie można stwierdzić suszę rolniczą także na glebach lekkich
Ministerstwo rolnictwa uwzględniło uwagi samorządu rolniczego w sprawie suszy rolniczej. Co to oznacza w praktyce?
Monitoringiem suszy zostały objęte uprawy kukurydzy - zarówno na ziarno, jak i kiszonkę - na glebach lekkich (pierwszej kategorii).
To nie wszystko.
Będą również obowiązywać niższe wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW). Poza tym w przypadku niektórych upraw wydłużą się terminy stwierdzenia ewentualnej suszy. Jeśli chodzi, na przykład, o monitorowanie kukurydzy, to nie zakończy się ono w okresie od 11 lipca do 10 września, tylko zostanie wydłużone do czasu - od 1 sierpnia do 30 września. Dłużej będą monitorowane również rośliny strączkowe.
- Takie podejście sprawi, że wartości KBW określone w nowym rozporządzeniu będą bardziej związane z potrzebami wodnymi roślin zmieniającymi się w okresie wegetacyjnym – uważa Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Jeśli chodzi natomiast o trwałe użytki zielone, tu sugestie samorządu rolniczego nie zostały uwzględnione, resort rolnictwa stwierdził, że nie jest możliwe prowadzenie monitoringu suszy dla upraw traw, gdyż te roślin nie są wymienione w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477). Ponadto brak jest aktualnie możliwości określenia KBW dla użytków zielonych z uwagi na fakt, iż nie zostały opracowane szczegółowe mapy dla kraju określające poziom wody gruntowej, od których - oprócz KBW - zależy wilgotność gleb użytków zielonych, a tym IUNG-PlB , w gestii którego leży monitorowanie suszy rolniczej, się nie zjamuje.