Straty już są, a może być jeszcze gorzej. Te uprawy są szczególnie zagrożone

Przypomnijmy: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy regularnie prezentuje raporty odnośnie suszy w Polsce.
Raport suszowy w Polsce 2025
Niedawno poznaliśmy pierwszy tegoroczny komunikat. Niestety, nie napawa on optymizmem.
Zgodnie z najnowszymi danymi stwierdzono zagrożenie dla upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek i krzewów owocowych.
- Analiza została przeprowadzona w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej, obejmując okres od 21 marca do 20 maja 2025 r i będzie uszczegółowiana w kolejnych raportach - zaznaczają przy tym przedstawiciele IUNiG.
Susza w uprawach zbóż jarych 2025
Zgodnie z informacjami, w uprawach zbóż jarych warunki suszy rolniczej stwierdzono na obszarze 304 gmin, co stanowi 12% ogólnej liczby gmin w kraju.
- Obszary zagrożone znacznymi stratami plonów zbóż jarych odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (67% gmin w województwie), kujawsko-pomorskim (57% gmin), lubuskim (50% gmin), wielkopolskim (32% gmin), łódzkim (18% gmin) oraz mazowieckim (1 gmina). Największy udział powierzchni zagrożonej stratami plonów – określony z uwzględnieniem podatności gleb na suszę – w stosunku do powierzchni potencjalnie zagrożonej odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (13,5%) oraz lubuskim (12,2%) - informują przedstawiciele IUNiG.
Susza w uprawach zbóż ozimych 2025
W uprawach zbóż ozimych warunki suszy rolniczej stwierdzono na obszarze 243 gmin, co stanowi 10% ogólnej liczby gmin w kraju.
- Obszary zagrożone znacznymi stratami plonów zbóż ozimych odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (64% gmin w województwie), lubuskim (45%), kujawsko-pomorskim (40%), wielkopolskim (27%), łódzkim (8%) oraz mazowieckim. Największy udział powierzchni zagrożonej stratami plonów – określony z uwzględnieniem podatności gleb na suszę – w stosunku do powierzchni potencjalnie zagrożonej odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (9,6%) oraz lubuskim (8,8%) - wyliczają przedstawiciele IUNiG.
Susza w uprawach truskawek 2025
Ponadto suszę rolniczą stwierdzono w uprawach truskawek - chodzi o 169 gmin, co stanowi 7% ogólnej liczby gmin w kraju.
- Obszary zagrożone znacznymi stratami plonów truskawek odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (57%), lubuskim (35%), wielkopolskim (18%), kujawsko-pomorskim (17%), łódzkim (7%). Największy udział powierzchni zagrożonej stratami plonów – określony z uwzględnieniem podatności gleb na suszę – w stosunku do powierzchni potencjalnie zagrożonej odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (7,4%) oraz lubuskim (5,2%) - informują przedstawiciele IUNiG.
Jak przy tym dodają, w uprawach krzewów owocowych, stwierdzono przekroczenie klimatycznego bilansu wodnego oznaczające suszę w jednej gminie, w województwie łódzkim - chodzi o Poddębice.
Eksperci z IUNiG zaznaczają, że najmniej opadów w tym roku odnotowano zwłaszcza w Polsce zachodniej i centralnej.
- W bieżącym roku, począwszy od marca, na przeważającym obszarze kraju – szczególnie w zachodniej i centralnej części – odnotowano bardzo niskie sumy opadów atmosferycznych, nieprzekraczające 30% normy wieloletniej. W północno-zachodniej Polsce okres bez opadów trwał od początku marca do połowy maja. W rezultacie, już w pierwszym okresie monitorowania, odnotowano przekroczenie wartości klimatycznego bilansu wodnego, oznaczające wystąpienie strat związanych z suszą na glebach najbardziej podatnych na suszę tj. I i II kategorii podatności na suszę - zaznaczają eksperci IUNiG.
Raport suszowy 2025. Mogą być dodatkowe straty
Niestety, jeśli chodzi o uprawy, nie pomaga też sama temperatura powietrza - co ma dodatkowy wpływ na wielkość tegorocznych strat producentów.
- Temperatura powietrza w marcu i kwietniu 2025 roku była wyższa od normy wieloletniej, co przyczyniło się do wyraźnego przyspieszenia rozwoju roślin w całym kraju. Początek maja, przy nadal utrzymującym się deficycie opadów, charakteryzował się występowaniem przymrozków na dużym obszarze kraju. Tego typu warunki mogą prowadzić do dodatkowych strat w plonach roślin uprawnych - czytamy w komentarzu agrometeorologa z IUNiG.
- Tagi:
- susza
- IUNiG
- raport suszowy