Stan upraw w kraju
Co działo się na plantacjach zbóż, rzepaku i buraków w minionym tygodniu? Jakie problemy wystąpiły na polach w poszczególnych regionach Polski?
Informują o tym w swoim raporcie specjaliści z firmy Agrii. Zestawiwnie dotyczy19 tygodnia tego roku.
Południowy wschód
- W pszenicach pojawił się liść flagowy. Zabiegi na T2 i skracanie rozpoczęły się, a w niektórych miejscach nawet zostały już wykonane (w zależności od terminu siewu i wrażliwości odmiany). Warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi septoriozy liści - podają fachowcy.
Pszenżyta znajdują się w fazie kłoszenia. W wielu miejscach wykonano już zabiegi na usztywnienie dokłosia wraz z zabiegiem fungicydowym. W pozostałych lokalizacjach zostanie on wykonany po okwitnięciu pszenżyta. - Zdrowotność łanów jest dobra. W niektórych przypadkach należało wykonać zabieg poprawkowy na mączniaka rzekomego zbóż - uważają eksperci.
Jęczmień ozimy jest wykłoszony. - Zasadniczo łany są niskie, więc nie powinno być problemów z wyleganiem. Na niektórych plantacjach pojawiły się pierwsze objawy rynchosporiozy oraz plamistości siatkowej - zauważają specjaliści.
Na większości plantacji rzepaku, jak informuej Agrii, wykonano zabiegi przeciwko zgniliźnie twardzikowej oraz czerni krzyżowych w fazie opadania płatków rzepaku.
- W niektórych gospodarstwach rozważa się dodatkowy zabieg przeciwko chorobom, głównie czerni krzyżowych - podają specjaliści.
Kukurydza w większości gospodarstw powschodziła. Znajduje się w fazie 2 liści właściwych. - Gdzieniegdzie konieczne mogą być nalistne zabiegi poprawkowe, ale w większości przypadków skuteczność zabiegów doglebowych spełniła na tym etapie oczekiwania rolników - informują fachowcy.
Słonecznik z kolei znajduje się w fazie 2 liści właściwych. - Widoczne są objawy fitotoksyczne w zależności od zastosowanej doglebowej ochrony herbicydowej. Najmniej deformacji i najlepszy wigor siewek można zaobserwować po zastosowaniu pendimetaliny i petoksamidu - twierdzą eksperci.
Specjaliści zaznaczają, że koniec maja to ostatni dzwonek na wykonanie nalistnych zabiegów ochronnych w uprawach strączkowych. Wybór preparatów jest bardzo wąski.
Wschodzi soja. Na niektórych plantacjach jest w fazie 2 liści właściwych. - Po doglebowych zabiegach ochronnych jest czysto. Nadchodzi czas na zastosowanie mikroelementów - informują eksperci.
Żuławy, Warmia i Mazury
Na Warmii buraki znajdują się w fazie drugiej pary liści właściwych. - Wykonane zabiegi herbicydowe przyniosły dobre lub bardzo dobre rezultaty - twierdzą fachowcy.
Pszenice ozime zostały zasilone trzecią dawką azotu (pozostała jeszcze dawka na kłos). W zależności od plantacji i podatności odmiany, na polach występuje mączniak prawdziwy, a także septorioza liści. Rolnicy zmagają się rónież z uciążliwymi chwastami - owies głuchy, przytulia czepna i ostrożeń polny). Plantacje pszenicy jarej zostały w całości odchwaszczone. - Wykonywane lub planowane są zabiegi fungicydowe oraz regulujące wysokość łanu - podają specjaliści.
Rzepak ozimy kwitnie w pełni. Rolnicy wykonują zabiegi fungicydowe na zgniliznę twardzikową i czerń krzyżowych.
Południowy zachód
Na początku minionego tygodnia w tym regionie Polski wystąpiło ochłodzenie (w nocy do 1 °C, za dnia 8 – 10 °C). Od środy temperatury zaczęły rosnąć, osiągając 16- 18 °C, z kolei w weekend dochodziły do aż 24 °C.
Na plantacjach pszenicy ozimej wykonywane są zabiegi na T2. - Pszenice siane we wrześniu są w fazie liścia flagowego. W zależności od odmiany na dolnych liściach pojawia się mączniak, septorioza oraz DTR. Wykonuje się również zabiegi przeciwko ploniarce zbożowej - informują fachowcy.
Jęczmień ozimy kłosi się . - Wykonano zabiegi skracające przy użyciu etefonu oraz przeciw chorobom grzybowym, m.in. rynchosporiozie - podają eksperci.
Na licznych plantacjach burak cukrowy znajduje się w fazie 4- 8 liści właściwych. Do tej pory wykonano co najmniej dwa zabiegi chwastobójcze. - Kolejny będzie uwzględniał dodatek preparatu insektycydowego - zaznaczają specjaliści.
Rzepaki w pełni kwitną. Wykonywane są zabiegi przeciwko pryszczarkowi i chowaczowi.
Północny zachód
Zeszły tydzień na pomorzu zachodnim i środkowym przyniósł dość duże opady deszczu, oddalając nieco obawy o początki suszy. Po opadach rolnicy przystąpili do wykonania zabiegów fungicydowych przeciwko chorobom, głównie mączniakowi i septoriozie liści. - Dzięki przebiegowi pogody od wczesnej wiosny mamy do czynienia z niewielką presją chorób podstawy źdźbła. Było sucho i chłodno, co nie sprzyjało porażaniu roślin przez te patogeny. W ostatnich dniach pojawiło się natomiast spore nasilenie skrzypionki zbożowej, zarówno na plantacjach zbóż ozimych, jak i jarych - zauważają fachowcy.
Na plantacjach rzepaku ozimego wykonuje się zabiegi przeciwko zgniliźnie twardzikowej i czerni krzyżowych. - Przy okazji zabezpieczania plantacji przed chorobami grzybowymi zwalczane są chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik, których naloty obserwuje się w ostatnim tygodniu - informują specjlaiści.
Czytaj także: Jaka sytuacja na plantacjach buraków?
Kujawy
Zeszły tydzień w tej części kraj upłynął pod znakiem chłodniejszej i deszczowej pogody. - Pomimo deszczowej aury są jeszcze miejsca, gdzie nie spadła prawie ani kropla wody. W innych lokalizacjach gwałtowne deszcze i grad poczyniły szkody, szczególnie w uprawach warzyw, buraków i kukurydzy - zauważają fachowcy.
Cały czas wykonywane są zabiegi w burakach oraz kukurydzy. Dzięki wodzie zaczęły działać preparaty doglebowe, zwłaszcza w burakach. Kukurydza z kolei na ogół jest w fazie 3 liścia. To odpowiedni czas na wykonanie zabiegów herbicydowych.
Obecnie w uprawach jarych, szczególnie w burakach, bobowatych i zbożach, zauważyć można uszkodzenia roślin i zahamowanie wzrostu, spowodowane zalegającymi pozostałościami preparatów z ubiegłego sezonu. Problemy te występują zwłaszcza po uprawach kukurydzy, ziemniaków czy też zbóż. Przy doborze preparatu należy mieć na względzie nie tylko stan bieżący, ale także roślinę następczą. - Obecnie dochodzi do przypadków konieczności likwidacji plantacji z uwagi na zalegające substancje aktywne - alarmują specjaliści.
W rzepakach ostatni moment na wykonanie zabiegów fungicydowych i insektycydowych – tym bardziej, że można spotkać duże naloty chowaczy. - W zbożach jarych również czas wykonać zabiegi fungicydowe, gdyż do tej pory z racji suszy i niskich temperatur zwlekano z tym zabiegiem. Obecnie tam, gdzie wystąpiły opady, kondycja upraw jest dobra i warto pomyśleć o regulatorach wzrostu. Pszenice jare, siane dość wcześnie, są już na ogół w fazie drugiego kolanka - podają eksperci.
- Tagi:
- stan upraw
- kukurydza
- Agrii
- rzepaki
- zboża