Siew mieszanek poplonowych - o tym trzeba pamiętać!
Przypominamy. W tym sezonie również istnieje możliwość indywidualnego podejścia do wysiewu międzyplonu ścierniskowego. Co jeszcze warto mieć na uwadze, siejąc mieszanki poplonowe?
Rolnik, siejąc międzyplony, realizuje obowiązek zazielenienia. Do utrzymywania odpowiedniej powierzchni proekologicznej (EFA) zobowiązane są gospodarstwa posiadające powyżej 15 ha gruntów ornych. Starając się o dopłaty unijne, muszą one wykazać, że 5% gruntów ornych, które wchodzą w ich skład, to obszary cenne środowiskowo.
Co uznawane jest za obszary proekologiczne?
Za obszary proekologiczne uznawane są międzyplony, rozumiane jako wsiewki traw lub roślin bobowatych drobnonasiennych w uprawę główną lub mieszanki utworzone z co najmniej dwóch gatunków roślin z następujących grup: oleistych, zbóż, pastewnych, bobowatych drobnonasiennych, bobowatych grubonasiennych oraz miododajnych. Grażyna Jóźwiak, starszy specjalista z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Turku, zwraca jednak również uwagę na to, że do EFA można też zaliczyć pokrywy zielone: strefy buforowe i miedze śródpolne, pasy gruntów wzdłuż lasów, kanałów melioracyjnych i rowów, drzewa wolnostojące, naturalne zbiorniki wodne oraz zagajniki o krótkiej rotacji. - Te elementy są określone co do parametrów szerokości, powierzchni i ilości oraz posiadają współczynniki przeliczenia lub ważenia na m2 - tłumaczy doradca WODR-u. To nie wszystko. - Inne możliwości spełnienia wymogów proekologicznych mają charakter typowo rolniczy i polegają na decyzji rolników co do zasiewów w plonie głównym roślin motylkowych, wsiewek motylkowych lub traw w roślinę główną, ugorowanie gruntu, ugorowanie z roślinami miododajnym oraz uprawa międzyplonów - dodaje specjalistka.
O czym jeszcze należy pamiętać? Pierwsze i bardzo istotne - mieszanki złożone z samych gatunków roślin uprawnych (np. dwóch zbóż) nie będą uznawane jako obszar proekologiczny. Po drugie: - Mieszanka poplonowa nie może być następnie plonem głównym, ale może nim być zasiew jednego ze składników mieszanki - zaznacza Grażyna Jóźwiak. Po trzecie - rośliny ozime wsiewane jesienią do zbioru bądź wypasu nie mogą być jednocześnie deklarowane jako obszary proekologiczne. To nie koniec. Kolejna ważna informacja dla rolników, to zakaz stosowania środków ochrony roślin (łącznie z zaprawami nasion!) w uprawie mieszanek poplonowych przez okres ich utrzymywania na polu. - W przypadku wsiewek natomiast nie stosuje się środków ochrony roślin począwszy od zbioru rośliny głównej przez co najmniej 8 tygodni lub do zasiewu następnej rośliny głównej - informuje specjalistka.
Międzyplony - terminy siewu
Już drugi rok z rzędu istnieją dwie możliwości realizacji wymogu w zakresie międzyplonu ścierniskowego: stały termin wysiewu i utrzymania oraz indywidualne podejście. - Realizacja międzyplonu ścierniskowego polega na wysianiu poplonu w okresie od 1 lipca do 20 sierpnia i utrzymaniu go na polu do 15 października. Jeśli natomiast rolnik zgłosi datę wysiewu poplonu w ciągu 7 dni od daty faktycznego wysiewu (ale najpóźniej do 27 sierpnia - przyp.red.) w biurze ARiMR, będzie obowiązywał go 8-tygodniowy termin utrzymywania poplonu na polu - wyjaśnia Grażyna Jóźwiak. Jeśli oświadczenie nie zostanie złożone, przyjmuje się że wybrany został wariant ze stałym terminem wysiewu i utrzymania.
Międzyplon ozimy można natomiast wysiewać od 1 lipca do 1 października. Należy go utrzymywać do 15 lutego. - Masa poplonowa powinna pozostać na polu (np. przyorana, mulczowana, pocięta i wymieszana z warstwą gleby) czyli nie powinna być spasana czy zbierana, chyba że wydane są zmiany rozporządzeń np. w związku ze stanami klęski żywiołowej - zaznacza dordca WODR-u.
Dobroczynne działanie mieszanek poplonowych
Międzyplony warto siać jednak nie tylko ze względu na wymogi UE. Na uwadze powinniśmy mieć głównie ich dobroczynne działanie. Uprawa międzyplonów podnosi bowiem żyzność gleby na skutek poprawy bilansu substancji organicznej w glebie poprzez odtwarzanie zasobów próchnicy. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? Przyorane międzyplony są cennym źródłem składników pokarmowych. Za ich sprawą zwiększa się pojemność wodna gleby. Warto również wiedzieć o tym, że niektóre rośliny uprawiane w międzyplonie odznaczają się właściwościami fitosanitarnymi - ograniczają występowanie chorób i szkodników roślin uprawnych, a także - i to w znacznym stopniu - zachwaszczenie.