Ochrona zbóż. T1 i skracanie - tak czy nie?
Czy fungicydy i regulatory wzrostu mogą iść ze sobą w parze? Co na ten temat mówią eksperci?
Ilu specjalistów, tyle opinii.
- Znam wielu rolników, którzy łączyli tego typu preparaty szczególnie, iż jest to czas spiętrzenia wielu prac w produkcji roślinnej. Moim zdaniem, jeśli mamy „czas”, dajmy oddzielnie. Jeśli jest duże spiętrzenie i nie zdążymy, najpierw zasięgnijmy opinii producentów obu preparatów lub doradcy, czy taka mieszanina nie spowoduje: fitotoksyczności, zmian właściwości fizykochemicznych cieczy (np. wytracenie osadu, postanie zbryleń kłaczków etc.) oraz pogorszenia skuteczności oprysku - uważa Daniel Dąbrowski, specjalista ds. technologii produkcji zbóż i rzepaków w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.
- Jeśli opinia będzie pozytywna, to sami zadbajmy o ciepłą wodę do oprysku, odpowiednią porę dnia, temperaturę powietrza i dodawajmy preparaty w odpowiedniej kolejności na podstawie ich rodzaju i formulacji - dodaje.
Zdaniem Pawła Talbierza, specjalista ds. technologii upraw firmy Corteva Agriscience, łączne stosowanie fungicydów z retardantami (tzw. skracacze) czy nawozami dolistnymi jest powszechne, jednak powinno być poprzedzone co najmniej próbą mieszalności, a także zgłębieniem podstawowej wiedzy, co do warunków, które w takim łącznym stosowaniu powinny być zachowane.
- Musimy pamiętać o temperaturach powietrza (nie stosować przy spadkach temperatur), odczynie wody (mieszalność tych preparatów) czy przede wszystkim… kondycji plantacji (czy występuje faza do skrócenia, czy jest presja chorób na polu) - wylicza ekspert.
- Przy łącznym stosowaniu fungicydów z nawozami dolistnymi pamiętajmy, żeby nie łączyć ze sobą preparatów zawierających prochloraz z nawozami dolistnymi zawierającymi miedź - dopowiada.
Głos w tej sprawie zabiera również Ewelina Konopka z firmy Ciech Sarzyna:
- Popularne jest, aby łączyć w jednym zabiegu fungicydy i rozwiązania zapobiegające wyleganiu zbóż, dzięki czemu zmniejsza się ilość przejazdów i pracy, której spiętrzenie występuje w danym okresie. Generalnie nie ma przeciwskazań do ich łącznego stosowania, jednak należy pamiętać o zasadzie kolejności tworzenia mieszanin „ZERO” oraz zwróceniu uwagi na temperatury - mieszanin z triazolami nie powinno się stosować poniżej 10°C i uważać, aby dwa dni przed nie było przymrozków.
Czytaj także:
Zabieg T1 w zbożach - po co, kiedy i dlaczego?