Ochrona zbóż przed grzybami. T2 - jak, czym i dlaczego? [SPECJALIŚCI RADZĄ]
Jaką rolę w ochronie fungicydowej zbóż odgrywa zabieg T2? Jak przeprowadzić go dobrze? Jak dobierać środki ochrony? Po jakie z nich warto sięgać i dlaczego?
Te pytania skierowaliśmy do czołowych przedstawicieli firm zajmujących produkcją/sprzedażą środków ochrony roślin. Oto wskazania i najnowsze rekomendacje w tym zakresie:
Ryszard Hartwich, ekspert agrotechniczny Elvita
Ochrona liścia flagowego i podflagowego zbóż ozimych to jeden z kluczowych celów, dla których wykonujemy zabieg T2. Wskazuje się, że odpowiadają one nawet w 60% za wytworzenie plonu! Zabezpieczenie górnych liści przed takimi chorobami grzybowymi, jak septorioza paskowana liści, rdza brunatna i żółta, brunatna plamistość liści (“DTR-ka”) czy mączniak prawdziwy jest więc kluczowe dla utrzymania plantacji w dobrej kondycji aż do zbiorów. Trzeba bowiem pamiętać, że zabieg T1 wykonywany w fazie BBCH 30-31 chroni uprawy średnio przez 3-4 tygodnie, a do żniw jeszcze wówczas daleka droga. Dlatego już niewielu rolników kwestionuje zasadność wykonywania oprysku w terminie T2.
Do tego zabiegu polecamy pakiet Areapak Netan T2, który oprócz ochrony fungicydowej, wpływa także na procesy zachodzące w liściach, spowalniając ich starzenie i przedłużając żywotność. Zahamowanie produkcji etylenu pozwala roślinom na lepsze radzenie sobie ze skutkami stresów, takimi jak niedobory wody w okresowych suszach, które nierzadko zdarzają się późną wiosną i wczesnym latem. Przekłada się to na dłuższą zieloność liści i zwiększenie wydajności zachodzących w nich procesów fizjologicznych, a w efekcie wydłuża czas nalewania ziarna, co może istotnie wpłynąć na podniesienie ilości i jakości plonu. Dzięki temu zabieg T2 nabiera znaczenia nie tylko plonochronnego, ale także plonotwórczego.
Adam Szepiela, Crop Field Expert Syngenta Polska
Przy opracowywaniu strategii ochrony zbóż warto dobierać substancje aktywne, które szybko rozprzestrzeniają się w roślinie oraz utrzymują się na powierzchni blaszki liściowej. Warunek ten spełnia fungicyd Elatus™ Era. Produkt ten zawiera dwie substancje aktywne: 150 g/l protiokonazolu oraz 75 g/l solatenol. Protiokonazol jest szybko pobierany przez tkanki liścia i równie szybko transportowany w obrębie blaszki liściowej. Solatenol w porównaniu z protiokonazolem wykazuje lepsze powinowactwo do tłuszczów, czyli lepiej się z nimi łączy. W związku z czym otrzymujemy silne działanie interwencyjne i długie działanie zapobiegawcze. W praktyce wygląda to tak, że ciecz robocza pada na powierzchnię blaszki liściowej. Następnie w miejscu, gdzie substancja aktywna przenika do wosków rośliny, powstaje swego rodzaju magazyn, z którego przedostaje się ona dalej do ksylemu i jest wolniej niż protiokonazol transportowana w stronę wierzchołka liścia, zapewniając równomierną ochronę całej blaszki liściowej. Taki mechanizm ochronny wpływa na długość działania substancji aktywnej. Działanie to trwa nawet do 40 dni po aplikacji, kiedy to skuteczność zwalczania septoriozy utrzymuje się jeszcze na poziomie 80%. W Polsce zawarta w produkcie Elatus™ Era substancja aktywna solatenol odznacza się bardzo wysoką skutecznością zwalczania najważniejszych chorób grzybowych w zbożach, przede wszystkim rdzy żółtej oraz brunatnej, septorioz, brunatnych plamistości. Zalecana dawka Elatus Era to 0.8 - 1l/ha.
Paweł Talbierz, specjalista ds. technologii upraw firmy Corteva Agriscience
Ciągłość ochrony grzybobójczej jest niezbędna do uzyskania wysokiego i zdrowego plonu. Tak jak dla skuteczności całego programu ochrony niezbędny jest skuteczny zabieg fungicydowy T1, tak kontynuowanie tej ochrony ma niebagatelne znaczenie dla dalszej kondycji zbóż. Oczywiście, siła działania produktu w tzw. terminie T2 musi być uzależniona od panującej presji patogenów oraz przebiegu pogody, stąd praktycznym rozwiązaniem jest wybieranie produktów, które umożliwiają to poprzez redukcję dawki. Stosowanie wysokiego stężenia fungicydu w warunkach niskiej presji chorób lub niekorzystnej pogody jest nieefektywne przede wszystkim pod kątem ekonomicznym. Najczęściej zabieg T2 wykonujemy od fazy liścia podflagowego do fazy kłoszenia (zależy to od technologii ochrony w gospodarstwie). Najgroźniejszą chorobą w tym terminie jest septorioza paskowana liści, ale wachlarz możliwych porażeń jest dużo szerszy, od brunatnej plamistości liści (DTR), po rynchosporiozę, rdze oraz mączniaka prawdziwego. W tym sezonie po raz ostatni możemy stosować fungicydy zawierające substancję czynną prochloraz. Jednym z nich jest Wirtuoz 520 EC - produkt, który na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat potwierdził swoją jakość. Jego skład wzbogacony o dwie kolejne substancje czynne, w tym niezawodny na mączniaka proquinazyd daje szerokie możliwości ochrony przed chorobami. Można go stosować w dawce od 0,75 do 1,25 l/ha w uprawach pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta ozimego, zapewnia więc dostosowanie dawki do panujących warunków na polu. Wirtuoz umożliwia także opóźniony zabieg T2 skierowany na ochronę przed fuzariozą kłosów, działa więc bezpośrednio na zdrowotność ziarna.
Maciej Sroczyński, Rotam Agrochemicals Europe
Do zabiegu T2 warto jest zastosować środki o szerokim spektrum zwalczanych chorób, w tym m.in. mieszaniny zbiornikowe składające się z dwóch lub trzech substancji czynnych, najlepiej z grupy triazoli w mieszaninie z substancjami z innych grup chemicznych. Zabieg w terminie T2 jest bardzo istotny, dlatego należy go koniecznie wykonać, szczególnie na plantacjach, gdzie z różnych względów nie wykonano ochrony fungicydowej w terminie T1.
Firma Rotam Agrochemicals Europe oferuje producentom zbóż do stosowania w pszenicy ozimej fungicydy na bazie tebukonazolu pod następującymi nazwami handlowymi: Bounty 430 SC, Spekfree 430 SC, Starpro 430 SC, Toledo Extra 430 SC, Ulysses 430 SC, Ventoux 430 SC. Tebukonazol wykazuje w roślinie działanie układowe, co wydłuża jego działanie w porównaniu do zwykłych preparatów kontaktowych. Substancja ta przeznaczona jest do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Środki te należy stosować więc zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, w dawce 0,6 l/ha. Jest to jednorazowa dawka maksymalna, co oznacza, że można nimi wykonać tylko jeden zabieg w sezonie. Zalecana ilość wody to 200-400 l/ha. Przed zastosowaniem każdego z ww. środków, należy zapoznać się bardzo dokładnie z treścią etykiety-instrukcji stosowania.
Czytaj także: