Na giełdach ceny zbóż wzrosty
W tym tygodniu notowania zbóż na giełdach przeważnie zwyżkowały. Pszenica w najbliższym kontrakcie na Euronext podrożała przez ostatni tydzień o 3,2% do 186,3 EUR/tonę, a na CBoT – o 6,7% do 220,4 USD/tonę.
W pierwszej połowie tygodnia zwyżki notowań związane były przede wszystkim z zapowiedziami wprowadzenia przez Rosję szeregu obostrzeń i kontroli jakości eksportowanego ziarna i dotyczyły zwłaszcza pszenicy. Władze Rosji nie ogłosiły jak na razie zamiaru zastosowania wyraźniejszych restrykcji takich jak np. zakaz eksportu, kwoty czy cła eksportowe. Pod koniec tygodnia napłynęły informacje o podniesieniu przez Statistics Canada prognozy zbiorów pszenicy w tym kraju – do 29,3 mln ton, tj. o 1,5 mln ton więcej niż w poprzedniemu oszacowaniu. Poprawia się także sytuacja w Rosji. Uspokajająco podziałały również doniesienia o stosunkowo dobrych prognozach dla ozimin na Ukrainie.
Wyniki ostatniego przetargu zorganizowanego przez GASC wskazują na osłabienie pozycji konkurencyjnej francuskiej pszenicy. Oferty francuskie wygrywały w poprzednich pięciu przetargach. W tym tygodniu Egipt zakupił 175 tys. ton pszenicy, w tym 120 tys. ton ziarna pochodzącego z Rumunii oraz 55 tys. ton z Ukrainy. Eksport z Rumunii i Ukrainy był natomiast wspierany przez osłabienie walut obu krajów: leja i hrywny.
W tym tygodniu wspierająco na ceny giełdowe zbóż – zarówno w UE, jak i w USA – mogły wpływać także dobre wyniki eksportu. W Stanach tygodniowa sprzedaż pszenicy na rynki zagraniczne wyniosła 319 tys. ton, mieszcząc się w przedziale przewidywań analityków (300-500 tys. ton). Nadspodziewanie wysoki był tygodniowy eksport kukurydzy – 1 170 tys. ton, znacznie przekraczający przewidywane 600-800 tys. ton.
Z kolei w Unii, w ostatnim tygodniu KE wydała licencje na eksport aż 729 tys. ton pszenicy i 95 tys. ton kukurydzy. Taki wynik tygodniowej sprzedaży pszenicy z UE należy uznać za bardzo wysoki.
W przypadku kukurydzy ceny na CBoT obniżyły się nieznacznie w okresie ostatniego tygodnia – o zaledwie 0,6% do 148 USD/tonę (w najbliższym kontrakcie), natomiast na Euronext odnotowano nawet wzrosty – o 2,3% do 154,5 USD/tonę. Zastanawiające, iż pomimo ogromnej produkcji i wysokich zapasów kukurydzy w USA, UE i na świecie jej notowania nie tylko nie obniżają się drastycznie pod presją podaży (CBoT), ale nawet się umacniają (Euronext).
Wspierająco na ceny kukurydzy nadal działa utrzymujące się szybkie tempo produkcji bioetanolu w USA. W ostatnim monitorowanym tygodniu amerykańska produkcja tego biopaliwa wynosiła 962 tys. baryłek, tj. o 20 tys. baryłek mniej niż tydzień wcześniej. Taki poziom produkcji należy jednak nadal uznać za wysoki. Wspierająco na ceny kukurydzy w USA będzie działać też wysoki eksport bioetanolu oraz obecne korzystne ceny. Analitycy zastanawiają się jak długo potrwa tak imponujące tempo produkcji bioetanolu i wysoki poziom notowań na chicagowskiej giełdzie. Kolejnym czynnikiem „wzrostowym” w sezonie 2014/15 jest rosnące zapotrzebowanie na kukurydzę na cele paszowe w krajach rozwijających się, a zwłaszcza w Chinach.
Sytuacja w Brazylii i Argentynie nadal jest stosunkowo dobra, pomimo niewielkich negatywnych korekt przewidywanej produkcji. Informa obniżyła prognozy zbiorów kukurydzy w Brazylii - z 69,7 mln ton do 68,7 mln ton. Spodziewana produkcja tego gatunku w Argentynie została obniżona o 1 mln ton do 22 mln ton, a pszenicy - z 12,6 mln ton do 12,5 mln ton. Ogólnie jednak pomimo utrzymującej się nadmiernej wilgotności w niektórych obszarach upraw zbożowych, perspektywy zbiorów w obu kluczowych krajach Ameryki Południowej należy uznać za dobre.