Myszy i szczury - jak je zwalczać w gospodarstwie?
O skutecznych metodach walki z gryzoniami w gospodarstwie rolnym rozmawiamy z ekspertami. Jak zabezpieczyć gospodarstwo przed wejściem na jego teren myszy i szczurów? A co robić, gdy gryzonie już są? Trutki, stacje deratyzacyjne, fachowa pomoc firmy DDD - co wybrać?
Myszy i szczury przenoszą groźne choroby
Maciej Nowaczyk z firmy Dezino wyjaśnia, że gryzonie powodują dotkliwe straty gospodarcze w budynkach inwentarskich przez pożeranie żywności i młodych zwierząt oraz niszczenie wyposażenia i urządzeń. Szczury, mimo zaspokojenia głodu nagryzają wszelkie napotkane przedmioty tj. progi, drzwi, okna, czym próbują utorować sobie drogę do wnętrza budynku.
- Jednakże najbardziej niepokojącym zjawiskiem związanym z gryzoniami, jest ich niebezpieczna rola w przenoszeniu chorób zakaźnych o charakterze epidemicznym, będąca zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Myszy i szczury odpowiadają za rozprzestrzenianie się wścieklizny, salmonellozy, ptasiej grypy, ASF oraz wielu innych. W związku z powyższym, należy utrzymywać dobry stan techniczny budynków inwentarskich zapewniający „gryzonioszczelność” oraz dbać o teren wokół obiektów, by nie stwarzać warunków sprzyjających występowaniu gryzoni np.: bałagan, nie koszona trawa - tłumaczy Maciej Nowaczyk z firmy Dezino.
Na terenie gospodarstw, jak przekonuje Maciej Nowaczyk z firmy Dezino, trzeba również przeprowadzać regularne akcje zwalczania gryzoni, polegające na wykładaniu trutek w specjalnych karmnikach deratyzacyjnych, które powinny być rozmieszczane wokół budynków w odległości ok. 5-15 m od siebie, przymocowane do podłoża i odpowiednio oznaczone.
- Spośród dostępnych na rynku preparatów, do tego celu najlepiej nadają się trutki w postaci pasty lub bloczków woskowych. Z uwagi trudności mogące się pojawić podczas akcji zwalczania a także niebezpieczeństwo związane z używaniem trucizn, zaleca się by zlecać powyższe działania wykwalifikowanym firmom deratyzacyjnym - mówi Maciej Nowaczyk, firma Dezino.
Czytaj także: Szkodniki w magazynach zbożowych. Sprawdź, jak z nimi walczyć
Myszy i szczury - co robić, by nie pojawiły się w gospodarstwach?
Jak przekonuje Karol Skoczylas, właściciel firmy Termit, podstawą zwalczania szkodników jest profilaktyka. Najważniejsze to szczelność w obiektach, czystość i ograniczenie pokarmu wolnostojącego, a zwłaszcza wody, czyli stworzenie takich warunków, aby były one nieprzychylne do zadomowienia się gryzonia na naszym terenie.
- Priorytet to likwidacja na terenie oczek wodnych, pilnowania, aby woda nie stała na zewnętrznym terenie np. kałuże po deszczu itp. Trzeba pamiętać że gryzonie potrzebują kilka razy dziennie korzystać z wodopoju i gnieżdżą się w bliskim sąsiedztwie z wodą. Jeśli gryzonie zadomowią się na naszym terenie, konieczna jest deratyzacja. Szybkie działanie pozwoli wyeliminować szkodniki - tłumaczy Karol Skoczylas z firmy Termit.
Dlaczego warto poprosić o pomoc w zwalczaniu gryzoni firmę DDD?
Gdy myszy i szczury pojawią się już w gospodarstwie, warto nawiązać współpracę z profesjonalną firmą deratyzacyjną.
- Taka firma zabezpieczy teren, instalując urządzenia deratyzacyjne. Najlepiej, jeśli zastosuje zintegrowane metody IPM. Aby gryzoń nie miał możliwości odbudowania swojej liczebności, potrzebna jest regularna inspekcja (wymiany trutki, oczyszczenie urządzeń, utylizacja gryzoni, dokumentacja, analiza/trendy itd.), monitoring przez ową firmę - wyjaśnia Karol Skoczylas z firmy Termit.
Czy samemu można wykonywać monitoring deratyzacyjny?
- Tak, po warunkiem, że mamy odpowiednią wiedzę. Problemem też może być zmiana przepisów na sprzedaż rodentycydów/trutki. Zmiany te spowodowały, że trucizny dostępne w sklepach są słabsze niż te, które mają profesjonalne firmy deratyzacyjne. Kiedyś substancje czynne były w ilości 0,05 g/kg teraz to 0,025 g/kg, czyli dwukrotnie słabsza, co może wytworzyć odporne stada gryzoni. Dlatego warto nawiązać współpracę z profesjonalną firmą DDD taką, jak nasza - przekonuje Karol Skoczylas z firmy Termit.
Trutka na myszy i szczury w paście, kostkach i granulacie
Adam Waszkiewicz, produkt manager firma Can Agri zachęca do sięgnięcia po odpowiednie preparaty zawierające substancje zabójcze.
- Produkty rekomendowane przez firmę Can Agri to EXTRAT - brodifakum pasta na szczury i myszy 3 kg. Jest to mocna niebieska przynęta na szczury, myszy i inne duże gryzonie. Dzięki swej skuteczności pozwala zaoszczędzić środki przeznaczone na deratyzację i skrócić cały proces. Wysoka zawartości brodifakum daje zabójczy efekt nawet po pojedynczym spożyciu. Trutka w postaci pasty dzięki wysokiej zawartość tłuszczów i cukru oraz starannie dobranym aromatom przyciąga gryzonie i jest bardzo chętnie pobierana, nawet jeśli obok mają inną żywność - wyjaśnia Adam Waszkiewicz, produkt manager firma Can Agri.
W gospodarstwach rolnych swoją funkcję bardzo dobrze spełniają także stacje deratyzacyjne.
- Polecamy stację deratyzacyjną ALPHA, 95 x 105 x 240 mm, myszy i szczury. Jest ona wykonana z solidnego tworzywa sztucznego odpornego na uderzenia i warunki atmosferyczne. Można ją zamknąć na klucz w celu zachowania przynęty z dala od dzieci i zwierząt domowych. Aplikacja przynęty w paście, kostkach i granulacie jest łatwa i wygodna. Jest to stacja najczęściej wybierana przez naszych klientów - tłumaczy Adam Waszkiewicz, produkt manager firma Can Agri.
Skuteczna przynęta na myszy i szczury - czym powinna się charakteryzować?
Urszula Piwońska, kierownik Działu Badań i Rozwoju Agro-Trade podaje, że o skuteczności preparatu decyduje przede wszystkim jego skład.
- Nasz preparat: Murin Forte Granulat to skuteczne rozwiązanie stosowane przy zwalczaniu gryzoni. Preparat ten jest bardzo popularny oraz uniwersalny i można go stosować w różnych warunkach. Odpowiednio dobrany skład, na bazie produktów zbożowych i doskonałych atraktantów zapachowo-smakowych, powoduje, że preparat Murin Forte Granulat jest wysoce skuteczny w zwalczaniu szczurów i myszy - zaznacza Urszula Piwońska z Agro-Trade.
Zastosowane substancje wabiące i smakowe gwarantują bardzo długą atrakcyjność przynęty dla gryzoni, zaspokajają potrzebę gryzienia u gryzoni. Dodatkowo preparat ten zawiera benzoesan denatonium - gorzki związek zapobiegający przypadkowemu spożyciu.
- Co ważne ma on słabe działanie toksyczne na psy, koty, świnie, przeżuwacze oraz działa z opóźnieniem i nie wywołuje bolesnych stanów agonalnych. Dodatkowo nie wzbudza nieufności u gryzoni. Cechuje się on także wysoką skutecznością, gdyż środek wstrzymuje krzepnięcie krwi przy jednokrotnym przyjęciu - mówi Urszula Piwońska z Agro-Trade.
W jaki sposób zastosować preparat?
- Przynętę należy wykładać do stacji trutek służących do zabiegów deratyzacji. Stacje umieszczać w miejscu odwiedzanym przez myszy i szczury, w norach, wzdłuż ich korytarzy, a w szczególności wzdłuż ścian. Należy regularnie uzupełniać przynętę. Dawka na szczury: 60-100 g. Dawka na myszy: 40g. Dostępne opakowania: 1 kg, 5 kg, 10 kg, 20 kg - podaje Urszula Piwońska, kierownik Działu Badań i Rozwoju Agro-Trade.