Kampania cukrownicza w KGS 2022/2023. Jakie plony i cena?
Jak przebiega kampania cukrownicza 2022/2023 w Krajowej Grupie Spożywczej? Jakie stawki za buraki cukrowe, w tym nadwyżkowe, obowiązują?
W KGS trwa kampania cukrownicza. Jej zakończenie zakończenie zaplanowano na styczeń 2023 w oddziale „Cukrownia Kluczewo” w Stargardzie. - Obecnie średni plon buraków z zakończonych dostaw wynosi blisko 62 t/ha, zaś średni poziom cukru ponad 10 t/ha. Średnia polaryzacja z dziś (10 listopada - przyp.red.) wynosi około 16,7% - informuje Szymon Smajdor, dyrektor biura KGS, a zarazem jej rzecznik prasowy. Zwraca przy tym uwagę na następującą sprawę: - Zanieczyszczenia w bieżącej kampanii cukrowniczej utrzymują się na poziomie średnim dla cukrowni - 9,3%. Wspomina jednocześnie o tym, że w tegorocznej kampanii KGS planuje skupić około 6,3 mln ton buraków.
Szymon Smajdor dokonuje również krótkiego podsumowania sezonu wegetacyjnego.
- Warunki atmosferyczne panujące wiosną 2022 roku nie sprzyjały wczesnym siewom buraka cukrowego. Brak opadów oraz niskie temperatury w marcu ograniczały możliwości optymalnego przygotowania stanowiska pod wysiew nasion. Niskie temperatury spowalniały wschody roślin, a występujące lokalnie gwałtowne zjawiska atmosferyczne niszczyły zasiewy i przyczyniały się do konieczności przesiewów zniszczonych plantacji - komentuje rzecznik prasowy KGS S.A.
- Plantacje przesiewano ze względu na zamulenia i zaskorupienia gleby powstałe w wyniku wystąpienia lokalnie intensywnych opadów - tłumaczy.
Ponadto, jak zaznacza Szymon Smajdor, plantacje, które znajdowały się na południowo-wschodnim rejonie były narażone na zniszczenia spowodowane przez szarka komośnika. - Lokalnie można było zauważyć również występowanie pchełki, śmietki i mszyc - dopowiada.
Dyrektor biura KGS S.A. porusza także kwestię finansową.
- Cena za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% na tą kampanię cukrowniczą wynosi 50 euro za tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa, która wynosi 37 euro/t oraz świadczenie dodatkowe w wysokości 13 euro/t – jest to zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego związanego z ceną cukru - informuje Szymon Smajdor.
Zaznacza przy tym, że cena buraków nadwyżkowych po negocjacjach pomiędzy zarządem Spółki, a plantatorami wzrosła ze 120 zł netto za 1 tonę do kwoty 140 zł netto za 1 tonę.
Czytaj także: