Kampania cukrownicza 2022/2023 - najważniejsze informacje
Z jakimi problemami w sezonie 2022 musieli się zmierzyć producenci buraka cukrowego? Jakie plony osiągają? Co wreszcie z ceną za surowiec?
Zbiory buraka cukrowego już na ostatnej prostej. Czas zatem na pierwsze - wstępne - podsumowania.
Jaki plon buraka? Co miało na to wpływ?
Siewy buraków cukrowych w 2022 r., jak wynika z rozenania Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, rozpoczęły się w połowie marca i zakończyły z początkiem maja.
- Okres wschodów to problemy z niską temperaturą, a w części rejonów również z brakiem wystarczającej wilgoci w glebie. W okresie letnim czynnikami wpływającymi niekorzystnie na wegetację były niezadowalająca wysokość opadów atmosferycznych (i ich nierównomierne rozłożenie) oraz wysokie temperatury. Deszcze, które przyszły pod koniec sierpnia i we wrześniu (niestety nie wszędzie) poprawiły wagę korzenia, ale jednocześnie spowodowały obniżkę zawartości cukru w burakach - informuje Rafał Strachota, dyrektor biura KZPC.
Z tych powodów, jak zaznacza ekspert, początek kampanii przerobu charakteryzował się niską zawartością cukru w burakach.
- Parametry jakościowe ulegały poprawie (choć są bardzo zróżnicowane), co pozwala szacować, że średnia polaryzacja ze wszystkich dostaw wyniesie ok 16,7%. Przeciętny plon korzeni jest wyższy niż przed rokiem - ok. 63 t/ha). Mamy rejony z bardzo wysokimi plonami i niestety również takie, w których plon jest znacznie poniżej średniej wieloletniej - podaje specjalista.
Zaznacza przy tym, że warunki do zbioru buraków są dobre. - Średnie zanieczyszczenie jest na poziomie ok. 9%. Przerób buraków powinien zakończyć się w trzeciej dekadzie stycznia - przypuszcza dyrektor biura KZPBC.
O przebiegu kampani cukrowniczej w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. informuje z kolei jej dyrektor, a zarazem rzecznik prasowy - Szymon Smajdor. - Obecnie średni plon buraków z zakończonych dostaw wynosi blisko 62 t/ha, zaś średni poziom cukru ponad 10 t/ha. Średnia polaryzacja z dziś (10 listopada - przyp.red.) wynosi około 16,7% - podaje przedstawciel KGS. Zwraca przy tym uwagę na następującą sprawę: - Zanieczyszczenia w bieżącej kampanii cukrowniczej utrzymują się na poziomie średnim dla cukrowni - 9,3%. Wspomina jednocześnie o tym, że w tegorocznej kampanii KGS planuje skupić około 6,3 mln ton buraków. Kampnia w spółce z kolei powinna zakończyć się w styczniu 2023 r. w oddziale „Cukrownia Kluczewo” w Stargardzie.
Szymon Smajdor również zwraca uwagę na warunki atmosferyczne panujące wiosną 2022 r., które w pewnym stopniu miały wpływ na wielkość i jakość plonu. Te, jak podkreśla, nie sprzyjały wczesnym siewom buraka cukrowego.
- Brak opadów oraz niskie temperatury w marcu ograniczały możliwości optymalnego przygotowania stanowiska pod wysiew nasion. Niskie temperatury spowalniały wschody roślin, a występujące lokalnie gwałtowne zjawiska atmosferyczne niszczyły zasiewy i przyczyniały się do konieczności przesiewów zniszczonych plantacji - komentuje rzecznik prasowy KGS S.A.
- Plantacje przesiewano ze względu na zamulenia i zaskorupienia gleby powstałe w wyniku wystąpienia lokalnie intensywnych opadów - tłumaczy.
Jakich zbiorów buraków cukrowych w tym sezonie spodziewa się Südzucker Polska S.A.? - Kampania cukrownicza 2022/23 w Südzucker Polska S.A. przebiega zgodnie z planem. Warunki pogodowe sprzyjają prognozom osiągnięcia plonu buraków na poziomie powyżej 70 t/ha przy średniej polaryzacji ponad 17% - relacjonuje Magdalena Budzyńska, Marketing & Corporate Communication Manager w Südzucker Polska S.A. Informuje także o tym, że buraki są przerabiane w 4 cukrowniach. Jako pierwsza - w trzeciej dekadzie września - pracę rozpoczęła Cukrownia Cerekiew, po niej “Strzelin”, następnie “Świdnica” oraz “Ropczyce". - Kampanię planujemy zakończyć w drugiej połowie stycznia - podaje Magdalena Budzyńska. - Przed rozpoczęciem kampanii dokonaliśmy oceny stanu technicznego kombajnów i te firmy, które sprostały naszym oczekiwaniom, są rekomendowane do świadczenia usług zbioru - dopowiada. Wspomina też o następującej sprawie: - Na początku września rozpoczął się okres planowania dostaw oraz kontraktacja i zamawianie nasion na potrzeby roku 2023. Całość buraków będzie odbierana w systemie pole - cukrownia z oceną ich jakości w centralnym laboratorium przy Cukrowni Strzelin.
Co dało się we znaki plantatorom buraków?
Rafał Strachota zwraca uwagę na to, że w okresie wiosennym mieliśmy problemy z mszycami i pchełką. Szarek komośnik, jak wynika z obserwacji KZPBC, z kolei, na całe szczęście, występował sporadycznie i nie stanowił zagrożenia dla młodych roślin. Ten rok, według Związku, sprzyjał natomiast występowaniu przędziorków i wciornastków. Co z chorobami?
- Chwościk burakowy pojawił się później niż w latach poprzednich, ale od sierpnia zaczął się dosyć intensywnie rozwijać. Na plantacjach coraz powszechniej spotykany jest skośnik buraczak, co ma negatywny wpływ na wysokość plonów i jakość surowca dostarczanego do cukrowni - wspomina dyrektor biura KZPBC.
Magadalnea Budzyńska również dokonuje krótkiego podsumowania sezonu wegetacyjnego. Wspomina o tym, że presja chorób i szkodników była zdecydowanie niższa niż w latach poprzednich. W związku z tym zdrowotność korzeni na obecną chwilę jest bardzo dobra. Magdalena Budzyńska porusza również kwestię zdrowotności liści.
- We wrześniu na części rejonu obserwowaliśmy podwyższoną presję rozwojową chorób liści, ale sytuacja jest dużo lepsza niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym - podkreśla.
Swoimi spostrzeżeniami w kwestii agrofagów dzieli się także Szymon Smajdor. Zwaraca uwagę na to, że plantacje, które znajdowały się na południowo-wschodnim rejonie były narażone na zniszczenia spowodowane przez szarka komośnika. - Lokalnie można było zauważyć również występowanie pchełki, śmietki i mszyc - dopowiada
Ile za buraki cukrowe?
Jeśli chodzi o sytuację związana z cenami buraków, jak podkreśla przedstwciel KZPBC, jest ona bardzo dynamiczna.
- Związki plantatorów prowadziły negocjacje z producentami cukru przez cały okres wegetacji buraków - zaznacza Rafał Strachota i podaje, że na dzień 8 listopada ceny minimalne buraków kontraktowanych (zawartość cukru 16%) w poszczególnych koncernach są następujące:
- KGS: 236,95 zł/t
- Nordzucker: 194,39-199,61 zł/t (w zależności od rodzaju umowy)
- Pfeifer & Langen: 223,20 zł/t,
- Sudzucker: 207,44 zł/t (cena średnia).
Dyrektor biura KGS S.A. także porusza kwestię finansową.
- Cena za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% na tą kampanię cukrowniczą wynosi 50 euro za tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa, która wynosi 37 euro/t oraz świadczenie dodatkowe w wysokości 13 euro/t - jest to zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego związanego z ceną cukru - informuje Szymon Smajdor.
Zaznacza przy tym, że cena buraków nadwyżkowych po negocjacjach pomiędzy zarządem Spółki, a plantatorami wzrosła ze 120 zł netto za 1 tonę do kwoty 140 zł netto za 1 tonę.
Czytaj także: