Jęczmień jary. Wybierz najlepszą odmianę!

Wielkimi krokami zbliża się czas wyboru materiału siewnego. Sprawdziliśmy więc, jakie odmiany jęczmienia jarego wyróżniały się na tle innych w trzech ostatnich sezonach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
2018 r. upłynął pod znakiem suszy. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w plonach zbóż, w tym jęczmienia jarego. Są one, na co wskazują wyniki badań prowadzone przez Centralny Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej w Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, najniższe od trzech lat.
Plon wzorca odmian jęczmienia jarego w PDO na najwyższym poziomie agrotechniki - tzw. a2 (zwiększone nawożenie azotowe, dolistne preparaty wieloskładnikowe ochrona przed wyleganiem i chorobami) - w 2018 r. był bowiem na poziomie 66,9 dt z ha, w 2017 r. wynosił on 79,9dt z ha, a w 2016 - 72,5 dt z ha. Podobnie sytuacja przedstawia się przy przeciętnym poziomie agrotechniki - a1: 2018 r. - 60,8 dt z ha, 2017 r. -69,7 dt z ha, 2016 r. - 65,2 dt z ha. Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego również pokazują, że w roku minionym zebraliśmy mniej jęczmienia. Plony tego zbożna w 2018 r. wyliczono na około 2,5 miliona t. To o 13% mniej niż w 2017 r.
ZOBACZ TAKŻE: Zboża jare. Zasiej sprawdzone odmiany!
W związku z powyższym postanowiliśmy zrobić listę najwyżej plonujących roślin w ubiegłym roku, opierając się oczywiście na wynikach badań prowadzonych przez ekspertów z COBORU. W naszym zestawieniu znalazły się także odmiany, które wyróżniały się wysokim plonowaniem w 2017 r. i w 2016 r. (patrz ramka obok). Przy wyborze odmian ważnym czynnikiem jest bowiem „stabilne plonowanie” na przestrzeni lat, ale nie tylko to.
- Dobierając odmiany jęczmienia jarego, i nie tylko zresztą jego, zaglądajmy do materiałów PDO. Tam znajdziemy rzetelne i szczegółowe informacje o danych odmianach - ich plonowaniu przede wszystkim - zapewnia Jolanta Madejska, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Węgrzycach.
- Wybierajmy te odmiany, które dobrze plonują w naszym regionie - tu pomocne okazują się nasze Listy Odmian Zalecanych (LOZ) oczywiście. Sięgajmy po te odmiany, które są odporniejsze na choroby grzybowe, bo to jest bardzo ważne w szczególności w przypadku jęczmienia. Jak odmiana jest wrażliwa lub mniej tolerancyjna na choroby grzybowe, to mimo wszelkich starań ze strony rolnika/plantatora, dobrej wydawałoby się ochrony chemicznej, plon nie będzie satysfakcjonujący - mówi szefowa SDOO w Węgrzycach.
Na tym nie kończy.
- Wybierając odmianę trzeba też patrzeć przede wszystkim po kątem zintegrowanej ochrony. - zaznacza nasza rozmówczyni.
Dobrze dobrana odmiana, to bowiem niższe nakłady na środki ochrony roślin. Dzięki temu dbamy przecież zarówno o naszą kieszeń, jak i przede wszystkim środowisko, które przecież ma jeszcze służyć kolejnym pokoleniom rolników.
Inną istotną rzeczą przy uprawie jęczmienia jarego, o której należy również bezwzględnie pamiętać - jest stanowisko. Zboże to ma bowiem znaczne wymagania glebowo - zarówno co do żyzności, jak struktury. Innymi słowy, bardzo ważne jest to, aby jęczmienia nie siać po zbożach, ponieważ te zachwaszczają glebę, poza tym psują jej strukturę. Trzeba pamiętać o tym, że rośliny te na stanowisku po pszenicy i po sobie atakuje często podsuszka, a także niektóre szkodniki.
NAJWYŻEJ PLONUJĄCE ODMIANY JĘCZMIENIA JAREGO W CIĄGU TRZECH OSTATNICH LAT
Wstępne wyniki plonowania wybranych zbóż jarych w 2018 r., badanych w ramach PDO (w nawiasie podano uzyskany plon wzorca w roku 2017 i 2016)
Jęczmień (typ pastewny i typ browarny)
Plon wzorca dla poziomu a1 (niski poziom agrotechniki) wynosi 60,8 dt z ha, z kolei dla a2 (wysoki poziom agrotechniki - zwiększone nawożenie azotowe, dolistne preparaty wieloskładnikowe oraz ochrona przed wyleganiem i chorobami) - 66,9 dt z ha. Wzorcem były następujące odmiany: RGT Planet, Runner, Radek.