Jakie kary za stosowanie podróbek środków ochrony roślin?
Sprzedaż, posiadanie oraz korzystanie z podrabianych środków ochrony roślin zagrożone jest karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Na tym jednak - absolutnie - nie koniec. Konsekwencje sięgania po nielegalne preparaty mogą być dużo poważniejsze.
Początek wiosny to sezon zakupów środków ochrony roślin. To także czas wzmożonej aktywności przestępców, którzy liczą na szybki i łatwy zysk. W Internecie pojawiają się kuszące oferty, a obwoźni sprzedawcy zachęcają wszelkiego rodzaju okazjami - przecenami i/lub niską ceną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to niezarejestrowane kanały sprzedaży. Nielegalne jest też sprowadzanie środków ochrony roślin zza granicy bez zezwolenia albo pozwolenia ministra rolnictwa.
458 basenów nielegalnych ŚOR
Z raportu Unii Europejskiej wynika, że aż co 7. środek ochrony roślin w Europie może być podrobiony. Tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku w ramach operacji Silver Axe służby zatrzymały 1.346 ton nielegalnych pestycydów, które wypełniłyby 458 basenów olimpijskich. W Polsce 25% rolnikom chociaż raz oferowano tego typu preparaty.
W naszym kraju w ramach wspólnych działań służb zaangażowanych w tę operację kontrolną zatrzymano przeszło 70 ton (70 118kg/L) nielegalnych środków ochrony roślin oraz tych, co do których stwierdzono nieprawidłowości.
Konsekwencje stosowania podróbek
Stosowanie ŚOR o nieznanym składzie chemicznym może spowodować, że preparat nie zadziała, a w skrajnych przypadkach całkowicie zniszczy plony. Nie wiadomo też, jakie mogą być konsekwencje zdrowotne dla rolnika wykonującego zabieg. Trudno także przewidzieć wpływ takiego produktu na środowisko - nielegalne chemikalia mogą gromadzić się w wodach gruntowych oraz
w glebie a także stanowić zagrożenie dla zapylaczy.
W związku z powyższym stosowanie w gospodarstwie podrobionych lub nielegalnych środków ochrony roślin jest karalne. Obwarowane jest to licznymi sankcjami - od administracyjnych po odpowiedzialność karną, z karą pozbawienia wolności do 3 lat włącznie. Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa może nałożyć m.in.: zakaz wykonywania zabiegów środkami, mandat karny i grzywnę, a także nakazać zniszczenie takich środków.
- Rolnicy powinni pamiętać, że oryginalne produkty można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez WIORIN, a opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim. Sprzedawca ma obowiązek wystawić dowód zakupu. Dzięki temu kupujący może dochodzić swoich praw, jeśli prawidłowo użyte środki nie zadziałają. Prawo nie chroni go, gdy skusi się na zakup środków podrobionych poza legalnym kanałem dystrybucji - podkreśla Joanna Tumińska, dyrektor w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
----
Powyższy materiał powstał w ramach projektu edukacyjnego pod nazwą „Kupując podróbki tracisz wiele razy" skierowanego do rolników, który realzują wspólnie: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Polskie Stowarzyszenia Ochrony Roślin. W projekcie aktywnie uczestniczy Corteva Agriscience™, będąca członkiem PSOR. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu znajduje się na stronie www.bezpiecznauprawa.org/kampania
Czytaj także: