Jak zwalczać szkodniki w rzepaku?
Jesienią rzepak narażony jest na atak wielu szkodników, które go uszkadzają i osłabiają. Wśród nich są: gnatarz rzepakowiec, rolnice i śmietka kapuściana. Jak je zwalczać?
Najczęściej występującymi szkodnikami rzepaku ozimego są: gnatarz rzepakowiec, rolnice i śmietka kapuściana. - Sprzyjają im ciepła jesień i łagodna zima. Zwiększają one wówczas swoją aktywność, uszkadzając i osłabiając rośliny - mówi Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Punkt Doradczy w Gołuchowie.
Gnatarz rzepakowiec to owad o barwie pomarańczowej z czarną głową, mierzący od 6 mm do 8 mm. Jego larwy osiągają długość do 2 cm. Początkowo są szarozielone, później stają się aksamitnoczarne. Mają 11 par odnóży. W rzepaku ozimym pojawiają się głównie jesienią, zwykle do wystąpienia przymrozków. - Młode larwy gnatarza żerują na dolnej stronie liścia, wygryzając dziurki i zjadając miękisz. Starsze larwy natomiast niszczą całą blaszkę liściową, doprowadzając do gołożeru - wyjaśnia specjalista. Tłumaczy jednocześnie, że przed występowaniem tego szkodnika może uchronić zastosowanie izolacji przestrzennej rzepaku od innych roślin krzyżowych i warzyw kapustnych. - Jeśli jednak gnatarz pojawi się na plantacji, zwalczamy go chemiczne, np. preparatem KARATE ZEON 50 CS w dawce 0,15 l/ ha - radzi Krzysztof Świerek.
Rolnice to motyle. - Są one bardzo płodne. Samica tego owada może złożyć do 2.000 jaj jednorazowo - opisuje agronom. Szkodliwą formą tego osobnika są gąsienice, będące wielożernym stadium larwalnym. Ich cechą charakterystyczną jest zwijanie się w czasie spoczynku lub w razie zaniepokojenia. Szkodniki te osiągają długość około 5 cm. Mają ciemne i podłużne paski. Nie posiadają owłosienia. - Gąsienice zimują w glebie. Ich młode osobniki żerują na nadziemnych częściach roślin, z kolei starsze kryją się w ziemi, uszkadzając korzenie lub wychodzą w nocy na powierzchnie i podgryzając rośliny u nasady. Najbardziej narażone na uszkodzenia są młode siewki rzepaku - wyjaśnia specjalista. Występowaniu larw rolnic może także zapobiec izolacja przestrzenna od innych roślin krzyżowych i warzyw kapustnych. Ekspert dodaje przy tym: - Dobre rezultaty w zwalczaniu tego szkodnika uzyskuje się przez nocne opryski preparatami chemicznymi, np. środkiem DURSBAN 480EC w dawce 1,2 l/ha.
Warto też wspomnieć o śmietce kapuścianej, będącej muchówką. Jej szkodliwą postacią jest beznoga, brunatnobiała larwa o długości do 7 mm. - Zjada ona drobne korzenie rzepaku, a następnie przegryza ich szyjkę korzeniową, drążąc w niej chodniki. Rośliny zaatakowane przez śmietkę są pozbawione korzeni bocznych. Z kolei na ich głównym korzeniu i łodydze widoczne są wżery w postaci licznych płytkich korytarzy. Tak uszkodzony rzepak słabo zimuje, często wylega i wcześnie dojrzewa - mówi fachowiec. By nie dać pola do popisu śmietce, agronom w tym przypadku również poleca izolację przestrzenną od innych roślin krzyżowych i warzyw kapustnych. Co zrobić, jeśli jednak muchówka zaatakuje plantację? - Tego szkodnika zwalczamy chemiczne, np. preparatem PROTEUS 110 OD w dawce 0,6 l/ha - wyjaśnia Krzysztof Świerek.