Jak ustalić powierzchnię gruntów ornych do zazielenienia?
Od nowego roku obowiązywać będzie tzw. zazielenienie gruntów rolnych. Ustalenie tej powierzchni jest ważne.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa określa, że grunty orne to grunty uprawiane w celu produkcji roślinnej lub obszary dostępne dla produkcji roślinnej, ale ugorowane bez względu na to, czy znajdują się one pod uprawą szklarniową lub pod stałym, względnie ruchomym przykryciem. Przy ustalaniu powierzchni gruntów ornych, na których należy realizować praktyki zazielenienia, uwzględnia się również grunty orne, które nie są zgłaszane do płatności.
Ustalając powierzchnię gruntów ornych, należy od sumy wszystkich użytków rolnych w gospodarstwie odjąć: tereny zajmowane przez trwałe użytki zielone, plantacje trwałe (zajmują grunty przez okres 5 lat i dłużej), w tym zagajniki o krótkiej rotacji i plantacje drzewek bożonarodzeniowych oraz zalesienia dokonane po 2008 roku w ramach schematu pomocowego „Zalesianie gruntów ornych”, realizowanego w PROW 2007- 2013 oraz PROW 2014-2020.
Jakie łąki lub pastwiska można zaorać? Zgodnie z wymogami ARiMR trwałe użytki zielone (TUZ) to grunty wykorzystywane do uprawy traw lub innych pastewnych roślin zielnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wsiewanych), które nie były objęte płodozmianem w gospodarstwie przez okres 5 lat lub dłużej. W związku ze starymi i nowymi wymogami (zazielenienie) nie wolno zaorywać i przekształcać tych trwałych użytków zielonych, które są w zasobach gospodarstwa objętego programem rolnośrodowiskowym lub położonych na obszarach NATURA 2000. Łatwiej mają rolnicy posiadający TUZ, które nie są cenne przyrodniczo. Wówczas zakaz ich przekształcania, w tym zaorywania, obowiązuje tylko wtedy, gdy stosunek TUZ do wszystkich użytków rolnych w danym roku dla całego kraju zmniejszy się o więcej niż 5% do wskaźnika referencyjnego ustalonego w 2015 roku.
Planując przekształcenie TUZ, należy pisemnie zwrócić się o wyrażenie zgody do biura powiatowego ARiMR obsługującego wniosek obszarowy. W przypadku zmniejszenia w danym roku współczynnika o więcej niż 5% obowiązywał będzie na poziomie gospodarstwa zakaz przekształcania TUZ, w tym ich zaorywania, i dodatkowo zostanie nałożony nakaz ponownego przekształcenia obszaru w trwały użytek zielony. Ponowne przekształcenie musi być wykonane nie później niż data złożenia wniosku o przyznanie płatności na następny rok.