Jak nawozić rzepak azotem jesienią? [PORADY I REKOMENDACJE]
Jak powinno wyglądać nawożenie rzepaku jesienią z użyciem azotu?
W tym celu przytaczamy rekomendacje przedstawicielami renomowanych firm, pracujących w branży nawozowej.
Dr inż. Marek Reich Manager ds. Rozwoju Nowych Produktów PUH „Chemirol” Sp. z o.o.
W uprawie rzepaku ozimego nawożenie azotem jest niezwykle istotne. Jednostkowe pobieranie azotu w kg/t wynosi 60 kg N. Dynamika pobierania tego składnika przypada na okres jesienny i wczesnowiosenny.
Okres jesiennej wegetacji dla rzepaku jest szczególnie ważny z dwóch powodów: jest to stosunkowo krótki czas, aby rośliny przygotowały się do spoczynku zimowego; w tym okresie rośliny tworzą zawiązki pędów bocznych, co przekłada się bezpośrednio na poziom plonowania.
Plantacja, na której rośliny rzepaku są w fazie 8-10 liści, szyjka korzeniowa ma grubość 0,8-1,0 cm, a korzeń palowy ok 10 cm, gromadzi ok 100 kg N. Przyjęło się w praktyce, iż taki pokrój rośliny decyduje o przetrwaniu zimy i stabilnym plonowaniu.
Wspomniane 100 kg N pochodzi z różnych źródeł: 40 kg – z zasobności glebowej; 30 kg – z nawozów stosowanych przedsiewnie z grupy NPK; 30 kg - dostarczane jest w nawozie posypowym np. 100 kg saletry amonowej.
Alternatywą dla 100 kg saletry jest aplikacja preparatu BlueN® w dawce 333 g/ha w fazie od 4 liścia właściwego rzepaku.
Dlaczego warto stosować BlueN® jesienią? M.in. z tego względu, że azot amonowy w tym nawozie produkowany przez bakterie dostarczany jest dla rośliny regularnie i wprost proporcjonalnie do zwiększającej się masy zielonej.
Adrian Chyła, dyrektor Działu Nawozów PROCAM Polska
AzotoPower to preparat bakteryjny, w skład którego wchodzą wysokiej koncentracji izolaty z rodzajów Azotobacter i Arthrobacter, mające zdolność wiązania azotu z powietrza. Ilość azotu, jaka może zostać zasymilowana i udostępniona roślinie, odpowiada 70-80 kg saletry amonowej, przy wyraźnie niższych kosztach aplikacji!
Warto wspomnieć, że bakterie wiążą ten pierwiastek w formie całkowicie przyswajalnej przez rośliny, podczas gdy przy użyciu mineralnych nawozów azotowych przyswajanie wynosi ok. 40-50%. Wspomagają też wchłanianie fosforu oraz trudno dostępnych mikroelementów (cynk, żelazo), skutecznie stymulują syntezę fitohormonów, poprawiają rozwój systemu korzeniowego, efektywność procesu odżywiania roślin, a także poprawiają odporność rośliny na stres.
AzotoPower w dawce 100 g/ha przy 200-400 l wody można stosować w formie oprysku doglebowego lub nalistnego w zależności od rodzaju uprawy.
Przeprowadziliśmy liczne badania efektywności preparatu, a tegoroczne wyniki wielkości oraz jakość plonów bardzo nas zadowoliły. Produkt znakomicie spisał się w uprawach rolniczych, sadowniczych i warzywniczych w całym kraju!
Piotr Kotowski, product manager Timac Agro
Rzepak to roślina, która ma dość wysoki apetyt na azot. W całym okresie wegetacyjnym potrafi pobrać około 220-240 kg N. Nie oznacza to jednak, że taką ilość musimy podać w nawozach mineralnych. Jeśli dbamy o urodzajność gleby, możemy mieć pewną rezerwę tego składnika w glebie. Pierwszy czas na dokarmianie tym składnikiem jest już jesienią. W okresie rozwoju jesiennego rzepak potrafi skonsumować od 60 do 100 kg N na 1 ha. Rozsądnie jest pierwsze dokarmianie azotem zrobić łącznie z nawozem przedsiewnym lub tuż po wyrzędowaniu roślin. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie nawozu PinkStart BorON - mikrogranulatu wysiewanego łącznie z nasionami, wtedy możemy opóźnić dawkę N. Dawka azotu powinna kształtować się na poziomie 40- 70 kg N/ha. Taka ilość azotu mineralnego w połączeniu z azotem glebowym pozwoli na optymalny rozwój roślin przed zimą i osiągnięcie wymaganej normy 12-12-12 czyli 12 liści, 12 mm grubość szyjki korzeniowej i min. 12 cm długość korzenia. Zastosowanie nawozu, który wniesie poza N także S i Ca będzie wpływało jeszcze korzystniej na jesienny rozwój i przygotowanie rośliny do zimy i wysokich plonów. Takim produktem jest Sulfammo, dające dodatkowo silną stymulację pobierania i wykorzystania azotu w roślinie.
Czytaj także: