IERiGŻ przewiduje dalsze podwyżki cen nawozów
W ciągu ostatnich 12 miesięcy światowe ceny nawozów mineralnych wzrosły średnio o blisko 8%. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma.
W najbliższych miesiącach najprawdopodobniej nadal będzie się utrzymywał zwiększony popyt na nawozy mineralne, w tym głównie na nawozy azotowe, co może przełożyć się na dalsze podwyżki cen. Tak wynika z najnowszych analiz przeprowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
- Wzrost cen może być również następstwem obserwowanych od kilkunastu miesięcy stopniowych podwyżek cen nawozów w handlu światowym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy światowe ceny nawozów mineralnych wzrosły średnio o prawie 8% - tłumaczy Arkadiusz Zalewski, espert z IERiGŻ.
Zwraca równiez uwagę na to, że relacje cen nawozów mineralnych do cen zbóż pogorszyły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. - Średnio na zakup 1 kg czystego składnika nawozu należało w marcu br. przeznaczyć równowartość 4,5 kg pszenicy, tj. o 0,1 kg więcej niż w miesiącu poprzednim, ale o 0,6 kg mniej niż rok wcześniej, tj. w marcu 2018 r. - wskazuje Arkadiusz Zalewski.
Relacje cen nawozów do cen skupu żywca wieprzowego, jak wynika z obserwacji Intytutu, były z kolei lepsze niż miesiąc wcześniej, ale, na co również należy zwrócić uwagę, zdecydowanie gorsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. - Średnio na zakup 1 dt czystego składnika nawozu należało przeznaczyć równowartość 83 kg żywca wieprzowego, tj. o 5 kg mniej niż w lutym br. oraz o 9 kg więcej niż rok wcześniej - podaje espert z IERiGŻ.
Podwyżki cen nawozów na naszym rynku obserwuje się od września 2018 r. Od września 2018 r. W marcu tego roku wzrost cen, podobnie zresztą było w lutym., wyniósł przeciętnie 2,0% i był wyraźnie wyższy niż w ostatnich miesiącach zeszłego roku.
- Wzrost cen dotyczył wszystkich analizowanych nawozów, przy czym w największym stopniu podrożały nawozy azotowe. Pod wpływem obserwowanego od kilku miesięcy znacznego wzrostu cen nawozów, ich ceny w marcu br. były już średnio o 8,7% wyższe niż rok wcześniej, a najbardziej w tym okresie podwyższono ceny fosforanu amonu (o 11,8%) - wskazuje Arkadiusz Zalewski.