Fosfor potrzebny do regeneracji
Wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Jego dostępność uzależniona jest w dużej mierze od pH gleby. Dlaczego w związku z trudnymi warunkami będzie ważny wiosną?
Gdy wznawia się wegetacja roślin ozimych, jest potrzebny do regeneracji systemu korzeniowego, dlatego może być tak ważny w nadchodzącym okresie dla zbóż, które ucierpiały w wyniku siarczystych mrozów. Najważniejszy jest jednak jesienią, gdy korzenie zaczynają się formować - mówi dr Agnieszka Krawczyk z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
ZOBACZ TAKŻE: Oziminy narażone na stresy
Dlaczego powinien być dostarczony przedsiewnie?
Fosfor jest pierwiastkiem, który jest bardzo mało ruchliwy w glebie, z tego względu powinien być dostarczony roślinom w nawożeniu przedsiewnym - To najważniejszy termin - mówi ekspertka Opolskiego ODR-u i dodaje: - Nawóz należy wtedy wymieszać z glebą na głębokość 10 - 20 cm. Nawożenie pogłówne ma dużo mniejsze znaczenie i raczej nie jest zalecane.
Nie znaczy to jednak, że fosfor nie jest ważny przez cały okres wegetacji, ponieważ ma on wiele innych ważnych ról. - Generalnie można powiedzieć, że decyduje o prawidłowym i równomiernym rozwoju, a także dojrzewaniu nasion - mówi Agnieszka Krawczyk.
- Optymalna zawartość tego składnika w glebie wpływa na prawidłowe ukorzenianie się (większa odporność na warunki stresowe), jak również na aktywność mikroorganizmów glebowych, a w konsekwencji - na przemiany i dostępność wszystkich składników pokarmowych, w tym azotu (fosfor likwiduje ujemne skutki przenawożenia azotem i zwiększa jego efektywność) - tłumaczy Artur Dziekański, rzecznik prasowy Grupy Azoty.
Czy podawanie tego nawozu w jednej dawce nie jest ryzykowne? Zdecydowanie nie. - Magnez, siarka, potas czy też azot, to pierwiastki, które łatwo ulegają wypłukaniu z gleby, natomiast w przypadku fosforu można być spokojnym, można wręcz powiedzieć, że nie ulega on temu zjawisku - wyjaśnia dr Agnieszka Krawczyk.
ZOBACZ TAKŻE: Więcej azotu na wiosnę
I czytaj dalej!
Wykorzystaj go w pełni
Dostępność fosforu w glebie w dużej mierze jest uzależniona od pH gleby - Im gleba jest bardziej kwaśna, tym bardziej spada dostępność fosforu. Nawet jeśli jest on w glebie, to przechodzi w trudno dostępne, nierozpuszczalne związki. Poniżej pH 4,5-5 przyswajalność drastycznie spada, praktycznie jej nie ma - podkreśla ekspertka ODR-u.
Deficyt tego pierwiastka w roślinach powoduje, że słabiej rozwija się system korzeniowy, co może być dużym problemem w razie stresów, z jakimi może zmagać się roślina - Sprawny system korzeniowy warunkuje przecież pobieranie wody i składników mineralnych także z głębszych warstw profilu glebowego, w tym także azotanów. Od odpowiedniego zaopatrzenia w fosfor zależy także krzewienie się zbóż - dodaje Ewa Dębowska, z firmy Luvena.
ZOBACZ TAKŻE: Kiedy nawozy są najtańsze?