Europejski Zielony Ład - czym chronić uprawy przed chwastami? Glifosatem? [FILM]
Jak radzić sobie z chwastami w uprawach rolniczych w dobie wdrażania polityki "od pola do stołu", będącej filarem Europejskiego Zielonego Ładu? Czy stosować glifosat? Jeśli tak, to jaki?
Czym jest Europejski Zielony Ład?
- Europejski Zielony Ład tj. strategia, która zakłada, że do 2050 r. Europa stanie się kontynentem neutralnym dla klimatu. Jednym z takich założeń jest ograniczenie zużycia środków ochrony roślin o 50%, a także ograniczenie zużycia nawozów oraz antybiotyków w hodowli zwierząt - tłumaczy Ewelina Konopka, product manager w CIECH Group. Z związku z tym w ostatnim czasie, jeśli chodzi o herbicydy, z użytku zniknął ważny w ochronie zbóż chlorosulfuron. Nie mamy także bromoksynilu - stosowanego często w kukurydzy. Jakie substancje czynne są następne "do ostrzału"?
- Największe obawy, jakie krążą, są jednak wokół glifosatu. Glifosat jest największą molekułą zarówno na świecie, jak i w Polsce. Wartość tego rynku sięga nawet 6 mln dolarów i pojawia się pytanie, co będzie z tą substancją czynną z tymi produktami, które ją zawierają, tym bardziej że jest rosnąca tendencja do uprawy bezorkowej, która ma zapobiec utratom wilgoci w glebie. Przy tych uprawach glifosat jest bardzo często pojawiającą się substancją czynną, żeby ten rodzaj uprawy ekonomicznie też działał - zwraca uwagę Ewelina Konopka.
Europejski Zielony Ład - co z glifosatem?
Specjalistka mówi także o tym, jakie działa podjęła Grupa, którą reprezentuje, aby wyjść naprzeciw wspominanym problemom.
- Ciech Sarzyna w 2021 r. zarejestrowała innowacyjne rozwiązanie - Halvetic. Halvetic jest to produkt oparty o substancję czynną glifosat. Dzięki naszej technologii BGT (Better Glyphosate Technology) umożliwiliśmy ograniczenie zużycia substancji czynnej właśnie o 50%, poprawiliśmy właściwości całego produktu, poprawiliśmy możliwości wnikania substancji aktywnej do wewnątrz rośliny, co okazało się być największym problemem, bo, jak wykazały badania, 5 do 8% substancji wynika do rośliny, więc problemem nie jest to, ile produktu cieczy roboczej naniesiemy do rośliny, tylko ile zostanie przetransportowanej do rośliny - zaznacza nasza rozmówczyni.
Na tym nie kończy. - Nasz Halvetic ma tak zbudowane i tak wbudowane komponenty, żeby zlikwidować te problemy, aby to już nie trudziło rolników - aby rolnicy nie musieli już o tym, jaka jest twardość wody czy trzeba jeszcze coś dodawać - wyjaśnia product manager w CIECH Group. Z tego też względu do Halvetica nie trzeba dodawać adiuwantu. - Formulacja BGT oznacza to, że stosowany Halvetic nie wymaga dokładania żadnych uszlachetniaczy cieczy roboczej - nie trzeba dodawać adiuwantów, nie trzeba dodawać siarczanu amonu. Tutaj mamy wbudowany system antypienny, który z jednej strony można powiedzieć, że jest dodatkiem, a z drugiej strony bardzo ułatwia życie rolnikom czy przedsiębiorcom rolnym, którzy narzekają na taką funkcjonalność innych glifosatów - tłumaczy Ewelina Konopka.
A co ze skutecznością Halvetica? - Biorąc pod uwagę to, że jest połowa substancji aktywnej, dążyliśmy do tego i tak efekt osiągnęliśmy, żeby był równoznaczny z tym, jak po zastosowaniu standardowych produktów (z glifosatem - przyp.red.) o zawartości 360 g na l - wyjaśnia nasza rozmówczyni. Podkreśla jednocześnie: - Halvetic to nie jest produkt, nie powinniśmy go traktować wyłącznie jako glifosatu, bo glifosat tj. substancja, ale całą ilość nośników i kompozycji, która ułatwia pracę rolnikom, zwiększa skuteczność, a jednocześnie ma unijny wymiar - czyli jesteśmy już w zgodzie z tym, co może już niedługo być oczekiwane od wszystkich - zmniejszona dawka substancji na hektar.
Glifosat z formułą BGT - gdzie stosować?
Gdzie można stosować glifosat z formułą BGT? - Halvetic zarejestrowany jest po zbiorze roślin uprawnych - tj. pszenica, rzepak. Dodatkowo zarejestrowany jest w sadach jabłoniowych i gruszowych. Zarejestrowany jest również w uprawie kukurydzy po siewie - przed wschodami kukurydzy, a po wschodzie chwastów oraz na terenach nieużytkowanych rolniczo - wymienia product manager w Ciech Group. Zaznacza jednocześnie, że firma prowadzi prace, mające na celu "zwiększenie rejestracji".
Halvetic od innych glifosatów różni się przede wszystkim tym, że jest to rozwiązanie. Halvetic to nie jest produkt, nie powinniśmy go traktować wyłącznie jako glifosatu, bo glifosat tj. substancja, ale całą ilość nośników i kompozycji, która ułatwia pracę rolnikom, zwiększa skuteczność, a jednocześnie ma unijny wymiar - czyli jesteśmy już w zgodzie z tym, co może już niedługo być oczekiwane od wszystkich - zmniejszona dawka substancji na hektar. (...).Jest dużo złego PR wokół tej substancji. Glifosat, jak się okazuje, jest jednak jedną z najlepiej przebadanych substancji na świecie. Żadne badania - tak naprawdę - nie potwierdziły tego, że glifosat stosowany zgodnie z etykietą i poprawnie ma zły wpływ na środowisko czy inne organizmy.
Czytaj także: