Opublikowano ważną mapę dla rolników. W tych miejscach nie będzie już orki

To bardzo ważna - i oczekiwana od dawna - informacja dla rolników. Ministerstwo opublikowało właśnie mapę - a właściwie wizualizację - terenów, które zostały objęte nową normą - GAEC 2.
Nowa norma GAEC 2 zacznie obowiązywać od 15 marca
O przepisach w sprawie nowej normy dla polskich rolników - GAEC 2 - piszemy na naszych łamach od dawna.
Regulacje wzbudzają spore emocje w środowisku rolniczym - zwłaszcza po tym, gdy zwiększono ilość obszarów, które zostały nią ostatecznie objęte.
Przypomnijmy: początkowo mówiono o ok. 146 tys. ha, ostatecznie skończyło się na ok. 400 tys. ha.
Sprawa wywołała na tyle duże kontrowersje - że do ministerstwa trafiło w międzyczasie pismo z izb rolniczych, w którym podnoszono wiele wątpliwości - w kontekście wprowadzania nowego prawa.
Jak zaznaczali z żalem przedstawiciele rolników - projekt zmian ukazał się bowiem na dwa tygodnie przed kampanią składania wniosków, a rolnicy nadal de facto nie wiedzą, które obszary zostaną GAEC 2 objęte. Pisaliśmy o tym szerzej:
Ministerstwo przypomina. Norma GAEC 2 zacznie obowiązywać od 15 marca
Ostatecznie - 7 marca - resort rolnictwa opublikował nowe informacje w sprawie GAEC 2.
Przypomina, że zmiany wchodzą w życie 15 marca - i dotyczą wprowadzenia wymogów na obszarach torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2.
Jak zaznacza resort, do torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2 zalicza się grunty orne i trwałe użytki zielone o zawartości materii organicznej wynoszącej co najmniej 40 % suchej masy gleby w warstwie o miąższości wynoszącej co najmniej 40 cm.
- Łączna powierzchnia obszarów wyznaczonych, w toku badań przeprowadzanych przez IUNG-PIB, do objęcia normą GAEC 2 na terenach użytkowanych rolniczo wynosi ok. 399,9 tys. ha - przypomina ponadto ministerstwo.
GAEC 2. Jest mapa terenów objętych nowymi normami
Bardzo ważną informacją dla rolników jest jednak wskazanie w końcu mapy - czy też, jak nazywa to samo ministerstwo, "wizualizacji" obszarów GAEC 2 w Polsce.
[KLIKNIJ] Tutaj znajdziesz wizualizację obszarów GAEC 2 (dostępna jest na stronie IUNG)
Jak przypomina przy tym resort rolnictwa, szczegółowe dane - odnośnie konkretnych działek - dostępne będą dla rolników w momencie wypełniania wniosków w ramach nowej kampanii.
- Rolnicy wypełniając wniosek o przyznanie płatności będą mieli możliwość zobaczenia szczegółowych zasięgów występowania gruntów objętych normą GAEC 2 w swoim gospodarstwie w aplikacji eWniosekPlus - opisują przedstawiciele ministerstwa rolnictwa.
Na koniec ministerstwo przypomina, że nowe przepisy oznaczają określone wymogi dla rolników - tych, których tereny są nimi objęte.
Wytyczne dla obszarów GAEC 2 w przypadku trwałych użytków zielonych
W przypadku trwałych użytków zielonych:
- nie przekształca się ich i nie zaoruje, z wyłączeniem możliwości wykonania zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata,
- nie wydobywa się z nich torfu,
- nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu;
Wytyczne dla obszarów GAEC 2 w przypadku gruntów ornych
W przypadku gruntów ornych:
- nie zaoruje się ich, z wyłączeniem możliwości płytkiej uprawy gleby do głębokości 15 cm,
- nie wydobywa się z nich torfu,
- nie buduje się na nich i nie odnawia rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.
- Tagi:
- mapa
- zakaz orki
- GAEC 2