Polscy hodowcy doceniają technologię Shredlage
Większe wydajności krów, lepsza zdrowotność i mniejsze zużycie słomy to podstawowe korzyści, jakie zauważają właściciele gospodarstw, w których testowane były sieczkarnie Claas Jaguar z technologią Shredlage.
Corncracker Shredlage pozwala na intensywną obróbkę materiału i wielokrotnie zwiększa powierzchnię sieczki. Przycinana jest ona na wyjątkowo długie fragmenty, w przedziale 26-30 mm, co oprawia strukturę kiszonki w żwaczu krowy. Dzięki temu większe powierzchnie posiekanego materiału zapewniają bakteriom większą "powierzchnię aktywną" umożliwiającą naruszanie komórek roślinnych, a z dawki pokarmowej można w konsekwencji wyeliminować słomę. Technologia ta szeroko stosowana jest w USA.
- Mimo tego, że cięcie kiszonki jest dłuższe to pasza jest bardzo dobrze pobierana - mówi Jacek Rafalski, ze Stadniny Koni „Nowe Jankowice”.
- Efektem tego jest w naszym przypadku zwiększenie wydajności krów o 1,4 l oraz poprawienie ich zdrowotności” - dodaje.
Technologia Shredlage - mniejsze zużycie słomy
Jednym z aspektów podkreślanych przez wszystkich hodowców testujących sieczkarnie z technologią Shredlage była redukcja ilości słomy w TMR nawet o połowę. Jak wskazuje Małgorzata Lisiecka z GR Tadeusz Lisiecki pomimo zmniejszenia ilości słomy strukturę mieszanki i pobranie suchej masy oceniam bardzo na plus.
- Dodatkowo warto zwrócić uwagę na udział procentowy tłuszczu 3,8 i białka 3,5 - zauważa Lisiecka.
Mniejsze zużycie słomy oraz lepszą jakość TMR-u potwierdza również Katarzyna Trochowska ze Stadniny Koni Prudnik - która utrzymuje obecnie 700 krów mlecznych.
- O połowę zmniejszyliśmy zużycie słomy na farmie, a mimo to tłuszcz w mleku utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie - zauważa hodowczyni.
Technologia Shredlage - lepsze wykorzystanie paszy
- Poprawienie jakości rozdrobnienia ziarna wpływa na to, że nasze zwierzęta lepiej wykorzystują pobrany w trakcie skarmiania TMR - dodaje Katarzyna Trochowska.
Efekty Shredlage najlepiej widać w Fortune Cieszymowo
Pierwszą sieczkarnię z fabrycznie zamontowanym Corncrackerem Shredlage nabyło w 2020 roku gospodarstwo Fortune zlokalizowane w miejscowości Cieszymowo, w woj. pomorskim.
- Dzięki nowej strukturze sieczki w kiszonce z kukurydzy, z dawki pokarmowej wykluczyliśmy słomę. Pozwoliło to zwiększyć strawność i obniżyć zawartość suchej masy, co spowodowało, że mogliśmy dodać więcej paszy treściwej. Można powiedzieć wręcz, że dawka pokarmowa została całkowicie przekonstuowana, ale dało to efekty w postaci wzrostu wydajności o około 2 litry mleka na sztuce dziennie - mówił nam zadowolony Maciej Baurycza - Prezes Zarządu Fortune podczas naszej wizyty w gospodarstwie w ubiegłym roku.
Więcej o pracy sieczkarni z technologią Shredlage i wrażeniach rolnika w materiale VIDEO: