Rolnicy są wzywani na policję. Z jakiego powodu?
Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej na wniosek rolników zwrócił się z prośbą o rozpatrzenie zmian w zgłoszeniach padnięć bydła w gospodarstwach rolnych - dotychczas hodowcy zgłaszali ten fakt telefonicznie do Powiatowego Lekarza Weterynarii nie otrzymując żadnego potwierdzenia.
Rolnicy wzywani są na policję
Izba twierdzi, że na terenie województwa dolnośląskiego pojawiają się sytuacje, w których rolnicy wzywani są na policję, a następnie do Sądu, gdyż Inspektorat Weterynarii zgłosił wykroczenie polegające na niezgłoszeniu upadku w gospodarstwie twierdząc, że hodowca nie dopełnił obowiązku zgłoszenia.
- Podkreślamy, że nie ma formalnego druku, na którym hodowca może składać te informacje, a tym samym nie ma żadnych dowodów na to, że zgłoszenia takiego dokonał - zauważa Izba.
Izba jednocześnie podkreśla, że rolnik dopełnia zgłoszenia padnięć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz w firmie utylizacyjnej otrzymując stosowne dokumenty potwierdzające.
- W związku z powyższym proponujemy, aby opracować druk lub/i podać adres e-mail, na który będzie możliwość złożenia wniosku, a w zamian za to rolnik otrzyma potwierdzenie otrzymania informacji. Może odbywać się to również jak dotychczas – drogą telefoniczną, jednak chcielibyśmy, aby zgłaszający otrzymywał potwierdzenie w formie pisemnej, aby w naszym województwie nie dochodziło więcej do wspomnianych wcześniej sytuacji. Jednocześnie wnioskujemy, aby Inspekcja Weterynaryjna w przypadku niedopełnienia obowiązku zgłoszenia przez rolnika podjęła najpierw próbę zwrócenia na to uwagi ogólnie - poprzez kampanię informacyjną, a w indywidualnych przypadkach przez wezwanie do złożenia wyjaśnień lub uzupełnienia braków - zaznacza Izba.
Inspekcja weterynaryjna zajęła stanowisko
W swojej odpowiedzi, Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformowal Izbę, że:
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, określonymi w art. 42 ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. 2004 Nr 69 poz. 625 z późn.zm), posiadacz zwierząt gospodarskich natychmiast informuje powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz. W celu ujednolicenia zasad postępowania w takich przypadkach, a jednocześnie uniknięcia sytuacji opisanych w ww. piśmie, dotyczących sankcji stosowanych wobec hodowców zwierząt, uprzejmie informuję, że został ustalony do zastosowania jednolity wzór formularza „Zgłoszenie padnięcia bydła, owiec, kóz” ( w załączeniu). Wzór, o którym mowa powyżej jest dostępny na stronach internetowych powiatowych inspektoratów weterynarii województwa dolnośląskiego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii we Wrocławiu - wyjaśnia Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Inspektorat podkreśla, że w celu dokonania zgłoszenia posiadacz zwierzęcia wypełnia formularz i odsyła go na adres poczty elektronicznej lub tradycyjnej właściwego powiatowego inspektoratu weterynarii. Dowód nadania przesyłki (elektronicznej lub tradycyjnej) jest wystarczającą formą potwierdzenia dokonania zgłoszenia.
- Istnieje również możliwość zgłoszenia drogą telefoniczną, jednak wówczas niezbędne jest podanie wszystkich danych zawartych w formularzu zgłoszeniowym. W celu ewentualnego uzyskania potwierdzenia zgłoszenia dokonanego drogą telefoniczną, posiadacz zwierzęcia powinien wystąpić o to podczas przekazywania zgłoszenia pracownikowi powiatowego inspektoratu weterynarii - wyjaśnia Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
- Tagi:
- padłe zwierzęta