Rekordowy Agrotech 2024 w Kielcach [WIDEO]
Inne
Aktualizacja:
71 tys. odwiedzających, 70 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawowej na 10 halach oraz aż 520 firm z 17 krajów – tegoroczna edycja targów Agrotech oraz Las-Expo w Kielcach była rekordowa pod każdym względem.
Spis treści:
Targi Agrotech w Kielcach od lat są marką samą w sobie.
Największa w kraju, i w tej części Europy, impreza branżowa pod dachem, przyciąga co roku tysiące osób, które chcą zobaczyć aktualne trendy oraz najnowocześniejsze rozwiązania dla rolnictwa i leśnictwa.
Agrotech 2024 – rekordowe liczby
Warto zaznaczyć, że pomimo iż tegoroczna edycja przebiegała w cieniu rolniczych strajków – zainteresowanie było rekordowe - od 8 do 10 marca Targi Kielce gościły blisko 71 tysięcy osób z Polski i zagranicy, czyli o około 2 tysiące więcej niż w ubiegłym roku.
Znacznie więcej było też wystawców. Ofertę zaprezentowało bowiem aż 520 firm z 17 krajów (w ubiegłym roku było ich 450 z 15 państw). Jak zaznaczali nam sami odwiedzający, wspomniane targi były dla nich swoistym „oddechem” – od aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie. – „Odpoczywamy” od strajków – mówiła nam wprost jedna z osób, którą spotkaliśmy na miejscu
ZOBACZ WIDEO:
Minister rolnictwa na targach
Nie oznacza to jednak, że trudnych tematów, związanych właśnie z trwającym protestem rolników, brakowało. Wydarzenie odwiedził bowiem osobiście minister rolnictwa, Czesław Siekierski, który podczas konferencji prasowej zapowiadał pierwsze, wstępne rozwiązania, odnośnie m.in. ustępstw przy „Zielonym Ładzie”. Zapowiadał też już wówczas uruchomienie dodatkowej pomocy dla rolników. - Problem zasadniczy to problem opłacalności. Trzeba rolników wesprzeć - komentował w Kielcach minister Czesław Siekierski wraz z obecnym na miejscu wiceministrem rolnictwa Adamem Nowakiem
ZOBACZ WIDEO:
Sprzedaż na targach w Kielcach
Co z kolei na miejscu mogli zobaczyć odwiedzający? Nowości był ogrom. Imponujące ciągniki, kombajny, maszyny do pracy w polu i obsługi gospodarstw „nafaszerowane” rozwiązaniami rolnictwa 4.0., sztuczna inteligencja, zdalna telemetria, telematyka, drony… Wszystko przykuwało wzrok odwiedzających.
ZOBACZ WIDEO:
- To były trzy fantastyczne dni spotkań całej branży rolniczej, atmosfera, która panowała w halach jest dowodem na to, jak bardzo nasze targi są potrzebne producentom, dystrybutorom, instytucjom rolniczym i przede wszystkim samym rolnikom. Bardzo się cieszymy, że nasze wydarzenie jest dla rolników istotne, że chcą odwiedzać Targi Kielce i poznawać najnowocześniejsze technologie, które wystawcy przygotowali dla nich, z myślą o ich potrzebach. Dyskusje, rozmowy toczyły się na każdym stoisku. Rolnicy, którzy potrzebowali kupić nowe maszyny mieli okazję do wynegocjowania bardzo korzystnych cen – podsumowuje dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.
Sami wystawcy w kuluarowych rozmowach przyznawali nam, że obecny czas jest trudny dla całego rynku, a samo zainteresowanie zakupem nowych sprzętów jest mniejsze – w związku z dużą niepewnością w rolnictwie, czego dowodem są właśnie trwające w Polsce protesty.
Warto jednak dodać, że pomimo tego nie brakowało konkretnych decyzji zakupowych – w Kielcach sprzedano m.in. nowe ciągniki - Case IH Vestrum 120, który był prezentowany jako nowość oraz najnowszy model Deutz-Fahr 5 Keyline, którego światowa premiera miała miejsce właśnie na targach Agrotech.
Nagrody na targach w Kielcach
Podczas 29. Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz 23. Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO nie zabrakło oczywiście wyróżnień i nagród dla poszczególnych firm – doceniano zarówno konkretne produkty jak i stoiska.
Nagrodę szczególną – Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego otrzymała firma Skavska Hale z Wieruszowa, która zajmuje się produkcją i sprzedażą nowoczesnych hal dla rolnictwa, ale nie tylko. Było to docenienie dynamicznego rozwoju oraz wkładu przedsiębiorstwa w rozwój gospodarstw rolnych. – Gospodarstwa cały czas się rozrastają, potrzebują coraz więcej zadaszenia, coraz większych magazynów. Ta nagroda to duża duma, cały czas ulepszamy nasze produkty, dodajemy nowe modele do naszego katalogu, rozwijamy się również na rynkach zagranicznych – komentuje w rozmowie z „Wieściami Rolniczymi” Tomasz Betka z firmy Skavska Hale.
ZOBACZ WIDEO:
Wspomnianych nagród było jednak o wiele więcej. Pełną listę wyników – prezentujemy poniżej.
Wyróżnienia targów Agrotech 2024:
- Ciągnik STEYR PLUS produkowany przez CNH INDUSTRIAL Italia zgłoszony przez CNH Industrial Polska z Płocka za rozwiązania konstrukcyjne poprawiające jakość bezpieczeństwo pracy operatora.
- Joystic sterujący Fendt ErgoSteer produkowany przez AGCO Niemcy zgłoszony przez AGCO z Paczkowa za rozwiązania ułatwiające manewry operatora, precyzyjne kierowanie i oszczędność czasu.
- Uniwersalny dozownik do aplikacji materiałów sypkich oraz nawozów produkowany przez RAPITRONICS & ALIEN SYSTEM zgłoszony przez Rapitronics Radosław Pietrzkowski z Mąkoszyna za rozwiązania konstrukcyjne poprawiające precyzyjność dozowania materiału siewnego.
- MICROSPEED ENERGY nawóz dolistny specjalnego przeznaczenia produkowany przez CALDENA Trępnowy zgłoszony przez AMPOL-MEROL z Wąbrzeźna za innowacyjny skład, uniwersalność zastosowania.
- BTW 135 Brona talerzowa do winnic o szerokości 135 cm produkowana i zgłoszona przez P.P.H.U. ROL/EX Robert Dziuba z Przedborza za rozwiązania konstrukcyjne ułatwiające prace w trudnych warunkach w sadach i winnicach.
- ŻYWA KREDA H+ produkowana i zgłoszona przez MKG PROMYK Honorata Soboń z Sulmierzyc za uniwersalność stosowania, poprawę struktury gleby.
Złote Medale targów Agrotech 2024:
- System Rolnictwa 4.0 TRIMBLE opracowany przez TRIMBLE Co/AGRICULTURE USA zgłoszony przez Vantage Polska z Gdyni za innowacyjność rozwiązania, kompatybilność i łatwość obsługi,
- Kombinację kosiarek tylnych SIP DISC HD 1000 D Fs produkowana przez SIP Strojna Słowenia zgłoszona przez SIP Dystrybucja PL z Komorowa za innowacyjny układ napędowy zapewniający wysoką wydajność i łatwą obsługę.
- POLISULMAG nawóz wieloskładnikowy produkowany i zgłoszony przez GOUDENKORREL S.A. z Kaliskiej za produkt naturalny z minimalną zawartością toksycznych chlorków, wysoką rozpuszczalnością, produkowany w technologii G2D.
- Opryskiwacz samojezdny HARDI ALPHA TITANIUM produkowany przez HARDI INTERNATIONAL A/S Dania zgłoszony przez HARDI POLSKA z Kutna za rozwiązania konstrukcyjne zmniejszające masę, zwiększające prześwit, poprawiające precyzję opryskiwania i oszczędność zużycia środków chemicznych.
- Kukurydza INSPIRO wyhodowana i zgłoszona przez SAATBAU Polska ze Środy Śląskiej za odporność na chłody i suszę oraz wysoki plon suchej masy.
- Ciągnik CASE IH VESTRUM 120 ACTIVE DRIVE 8 produkowany przez CNH Industrial Austria zgłoszony przez CNH INDUSTRIAL Polska z Płocka za rozwiązania konstrukcyjne wpływające na wysoką wydajność, poprawę komfortu, bezpieczeństwo i ergonomię pracy operatora.
- Mieszankę poplonową MAŁOPOLSKA wyhodowaną i zgłoszoną przez Małopolską Hodowlę Roślin z Krakowa za zwiększenie bioróżnorodności, wysoką jakość paszy oraz poprawę jakości i struktury gleby.
- GENACKTIS nawóz biostymulający produkowany przez TIMAC AGRO SAS Francja zgłoszony przez Timac Agro Polska z Wysogotowa za poprawę akumulacji składników pokarmowych w roślinach.
Wyróżnienie targów LAS EXPO 2024:
- OLEJ EKOPIL 68 BIO – biodegradowalny olej do smarowania prowadnic i łańcuchów pił mechanicznych produkowane przez firmę EKOMAX z Gliwic.
Medal targów LAS EXPO 2024:
- Samochód ciężarowy SCANIA S770 produkowany przez firmę SCANIA S770 & ZABUDOWA JANUSZKI PREMIUM GOLD JANUSZKI.
- Pneumatyczny system zraszania piły CZ-1/WZM produkowany przez firmę WIREX PRZEDSIĘBIORSTWO PRYWATNE WIESŁAW CIURA.
Nagrody dla stoisk podczas targów w Kielcach:
Wyróżnienia „top design” za atrakcyjny i nowoczesny sposób prezentacji stoiska targowego:
- Yara Poland
- HORSCH MASCHINEN - NIEMCY
- MERLO POLSKA
- Agro-Masz Agriculture.
- Firma Kramp.
- Wanicki Serwis.
- WACKER Neuson.
- Timac Agro Polska.
- Agco MARKA FENDT.
- Górplast Folie.
- Tama Polska.
Nagrody „top design” za elegancję i kompleksowy styl wystąpienia targowego:
- CNH INDUSTRIAL POLSKA - MARKA CASE.
- Firma Mandam.
- McHALE ENGINEERING LIMITED.
- Massey Ferguson.
Wyróżnienia „Wyrób zwiększający bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym”:
- Przyczepa do przewozu zwierząt PRONAR T046H wyprodukowana przez firmę PRONAR z Narwi.
- Zbiornik KINGSPAN TankMaster® do transportu i przechowywania nawozów płynnych, wody i AdBlue®/NOXy®.
- Zamiatarki T801, T801/1, T811 i T811/1, produkowane przez Pracowniczy Ośrodek Maszynowy w Augustowie.
Nagroda Głównego Stowarzyszenia Naukowo – Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa - statuetki AGROIMPULS dla zespołu konstruktorów oraz producenta za innowacyjne rozwiązanie techniczne i podjęcie się jego wdrożenia
- Zespół Pracowników Naukowych z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie pod kierownictwem dr inż. Macieja Gliniaka, prof. Uniwersytetu Rolniczego (członkowie zespołu: dr inż. Jan Giełżecki, mgr inż. Janusz Tabor, dr inż. Dariusz Baran, mgr inż. Arkadiusz Bieszczed, mgr inż. Beata Chudy, Krzysztof Górka). Zespół nagrodzono za opracowanie DesiGate urządzenia do dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku, narzędzi, bagaży, warzyw, owoców itp.
- Producent - firma KNC-Automation za wdrożenie i produkcję – DesiGate - urządzenie do dezynfekcji przedmiotów, owoców i warzyw. Firma została założona przez absolwentów Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki URK. Specjalizuje się w opracowywaniu i wdrażaniu własnych rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej oraz integracji systemów sterowania. Od początku istnienia rozwija swoje produkty dedykowane dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i produkcji betonu.
Puchar Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych
- Wojciech Błaszczak – Prezes Hodowli Roślin Strzelce Grupa IHAR za tworzenie postępu w rolnictwie i propagowanie nowoczesnych metod hodowli.
Nagroda od Świętokrzyskiej Izby Rolniczej:
- firma Michalak Maszyny Rolnicze - za udział w tworzeniu niezawodnych maszyn wysokiej jakości i wyspecjalizowanych linii technologicznych, a w szczególności za paletyzator automatyczny z owijarką PMO-50 zbudowany na robocie przemysłowym.
ZOBACZ WIDEO:
- Tagi:
- Agrotech
- Agrotech 2024 Kielce