Obowiązek właścicieli budynków: Jak często trzeba wykonać przegląd kominiarski?
Nieprawidłowy stan techniczny kominów oraz wentylacji w budynku może powodować duże zagrożenie pożarowe. Przede wszystkim w kominie zalegać mogą zanieczyszczenia, jak na przykład sadza, które mogą się zapalić – co doprowadzić może nawet do pożaru całej nieruchomości. Nie jest to jednak jedyne niebezpieczeństwo – gdy komin lub wentylacja nie działają prawidłowo, spaliny mogą cofać się do pomieszczeń, co skończyć się może zatruciem czadem, czyli tlenkiem węgla. By przeciwdziałać takim sytuacjom, konieczne są systematyczne przeglądy kominiarskie.
Na czym polega przegląd kominiarski?
Podczas przeglądu kominiarskiego kominiarz sprawdza, czy przewody kominowe są drożne, jaki jest stan techniczny urządzeń grzewczych oraz komina, a także wentylacji. Zlecane są przez właścicieli lub zarządców nieruchomości. Zarówno w przypadku budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych są one obowiązkowe. Przegląd kominiarski jest płatny, jednak jego koszt nie jest z góry ustalony, zazwyczaj waha się w przedziale 150–200 zł.
Kto przeprowadza przegląd kominiarski?
Osoby uprawnione do przeprowadzenia przeglądu kominiarskiego określone są w art. 62 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane. Zgodnie z nim stan techniczny przewodów kominowych powinny kontrolować osoby, które mają kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych, a także grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych – oraz osoby z uprawnieniami budowlanymi odpowiedniej specjalizacji – w odniesieniu do przewodów dymowych, grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych oraz kominów przemysłowych, kominów wolno stojących i kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.
Czytaj też: Do czego służy szuflada pod piekarnikiem? Nie wszyscy znają jej przeznaczenie
Jak często przeprowadzany jest przegląd kominiarskich?
Według art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy – Prawo budowlane właściciel lub zarządca w czasie użytkowania obiektów budowlanych powinnien poddawać je co najmniej raz w roku kontroli okresowej, która polegać ma na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych.
Zmiany w protokole przeglądu kominiarskiego od 2023 roku
Protokół po przeprowadzeniu przeglądu kominiarskiego był wykonywany w formie papierowej przez kominiarza przeprowadzającego kontrolę. Zmieniło się to od 18 września 2023 roku. Wprowadzono wówczas elektroniczne protokoły przeprowadzonej kontroli, a papierowa forma przestała mieć moc prawną. Obecnie elektroniczne protokoły umieszczane są na stronie centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Można na niej również – oprócz pobrania protokołu – zamówić wizytę kominiarza, inwentaryzację budynku, zgłosić „kopciucha”, a także sprawdzić, czy wynajęty do przeglądu kominiarskiego specjalista jest osobą uprawnioną do jego przeprowadzenia.
Kary za brak przeglądu kominiarskiego
Z racji tego, że protokoły przeglądów kominiarskich znajdują się na stronie CEEB, urzędnik ma łatwy dostęp do tego, by sprawdzić, czy rzeczywiście kontrola została przeprowadzona. W przypadku, gdy tak się nie stało, wówczas na właściciela lub zarządcę nieruchomości powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł.