Kładziesz tak stare opony na pryzmach kiszonkowych? Możesz dostać spory mandat!
Obciążanie pryzm kiszonkowych za pomocą starych, zużytych opon samochodowych - to rozwiązanie, które stosuje dziś wielu rolników. Niestety, nie każdy wie, że konieczne jest do tego specjalne zezwolenie. Inaczej grozi nam mandat. I to całkiem spory...
Opony na pryzmach kiszonkowych. Jest apel KRiR o zmiany w prawie
Przypomnijmy: o sprawie pisaliśmy już wcześniej na naszych łamach.
Sytuacja jest dziś dla rolników o tyle problematyczna, że - jeśli chcą składować opony zgodnie z prawem - muszą liczyć się ze sporą biurokracją.
O sprawie alarmowała niedawno m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych, która wprost apeluje do ministerstwa klimatu i środowiska - o zmiany w prawie.
- Użyte opony, w tym także samochodowe, zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach stanowią odpady. W katalogu odpadów, opublikowanym rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 2 lutego 2020 r. w sprawie katalogu odpadów, zostały zakwalifikowane pod kodem 16 01 03 jako „zużyte opony". W takim przypadku proces odzysku, polegający na wykorzystaniu zużytych opon do obciążania pryzm kiszonkowych przez rolników wymaga uzyskania zezwolenia. Zezwolenie takie wydaje, w drodze decyzji, marszałek województwa lub starosta. Wydawane jest ono na wniosek rolnika, który zamierza wykorzystać zużyte opony, w tym przypadku, do zabezpieczania pryzm kiszonkowych. Wykorzystanie zużytych opon bez wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów rodzi konsekwencje prawne dla rolnika - opisuje aktualną sytuację KRiR.
W związku ze wspomnianą biurokracją (uzyskanie zezwolenia czasami sporo trwa) - wystosowano apel o zamianę zezwolenia na zwykłe oświadczenie.
- Naszym zdaniem potrzebna jest zmiana w ustawie, która spowoduje, że rolnicy będą mogli składać jedynie oświadczenia, bez potrzeby występowania o specjalne zezwolenie - opisuje wprost w piśmie do ministerstwa KRiR.
Jak argumentują przedstawiciele środowiska rolniczego, wspomniana procedura pozwoli uniknąć groźby mandatu za wspomnianą sytuację.
- Rolnik, który posiada udokumentowaną produkcję zwierzęcą, w której wykorzystuje się paszę w postaci kiszonki, w przypadku kontroli powinien okazać jedynie oświadczenie o wykorzystaniu opon do obciążania pryzm kiszonkowych. które będzie równoznaczne z tym, że nie zostanie nałożony na niego żaden mandat karny - opisują w piśmie przedstawiciele KRiR.
Czy jest szansa na zmianę tej sytuacji?
Zużyte opony do zabezpieczania pryzm kiszonkowych. Co odpowiada ministerstwo?
Jak argumentują przedstawiciele resortu klimatu i środowiska - wspomniana możliwość istnieje.
- Ustawa o odpadach przewiduje możliwość zwolnienia z konieczności uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy o odpadach minister właściwy do spraw gospodarki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje i ilość odpadów, jakie mogą być objęte zwolnieniem, o którym mowa w ust. 1 pkt 7 i 8, oraz metodę przetwarzania odpadów, która ma być zastosowana, a w przypadku w przypadku odpadów niebezpiecznych - także szczegółowe warunki zwolnień w zakresie odzysku odpadów, kierując się właściwościami odpadów oraz potencjalnym zagrożeniem dla środowiska w trakcie przetwarzania odpadów - można przeczytać w odpowiedzi ministerstwa.
No dobrze, czy jest więc szansa na opracowanie wspomnianego rozporządzenia?
- Po skonsultowaniu sprawy z resortem rozwoju i technologii właściwym do opracowania ww. rozporządzenia, uprzejmie informuję, że postulat Krajowej Rady Izb Rolniczych zostanie rozważony w przypadku rozpoczęcia prac nad tym rozporządzeniem - odpisują przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
CZYTAJ TAKŻE: Zmiany w ustawie o podatku rolnym. Co ze zwrotem w roku 2024?
- Tagi: