Warto ubezpieczać również to, co znajduje się w środku budynków
- Dysponujemy całą paletą produktów poświęconych branży rolnej, m.in. ubezpieczenia upraw, maszyn rolniczych, zwierząt czy ochronę prawną. Jednym z głównych produktów jest właśnie „Concordia Agro”, która pozwala na zabezpieczenie majątku gospodarstwa rolnego - mówi Sergiusz Lenhardt z firmy Concordia Polska Grupa Generali.
To kolejny artykuł z naszego cyklu zatytułowanego MĄDRY ROLNIK PRZED SZKODĄ. Specjalista radzi, na co warto zwrócić uwagę, zawierając polisę,
Warto ubezpieczać również to, co wewnątrz
Rozmowa z SERGIUSZEM LENHARDTEM, menadżerem produktu „Concordia Agro” z firmy Concordia Polska Grupa Generali
Z jakiej oferty mogą skorzystać rolnicy, którzy chcą ubezpieczyć swoje gospodarstwo?
„Concordia Polska Grupa Generali” posiada w swoim portfelu ofertę zwaną „Concordia Agro”, skierowaną do rolników - to jeden z produktów, który rozwijamy od lat. Świadczymy usługi dedykowane dla rolników już od ponad 20 lat, wsłuchując się w ich opinie i ucząc się od nich. W ten sposób staramy się nasze produkty dostosowywać w jak największym stopniu do potrzeb tej grupy klientów. O skuteczności tych działań świadczą osiągane przez nas wyniki sprzedażowe, co nas niezmiernie cieszy.
Dysponujemy całą paletą produktów poświęconych branży rolnej, m.in. ubezpieczenia upraw, maszyn rolniczych, zwierząt czy ochronę prawną. Jednym z głównych produktów jest właśnie „Concordia Agro”, która pozwala na zabezpieczenie majątku gospodarstwa rolnego.
Co wchodzi w skład tego ubezpieczenia?
„Concordia Agro” zbudowana jest na bazie ubezpieczeń obowiązkowych, takich jak odpowiedzialność cywilna rolników i ubezpieczenie budynków rolniczych od ognia oraz innych zdarzeń losowych. Ustawodawca nakłada na rolnika obowiązek zawarcia tych dwóch ubezpieczeń. To jest baza, którą w Concordii można rozszerzyć, zawierając dobrowolne ubezpieczenia. Odpowiedzialność cywilną można rozszerzyć np. o szkody, które powstały w związku z prowadzeniem działalności agroturystycznej. W przypadku budynków rolniczych oferujemy pakiety zawierające zakres podstawowy, który przewidział ustawodawca oraz pakiety z szerszym zakresem.
Produkt „Concordia Agro” oferuje dużo więcej, jeśli chodzi o to, co znajduje się w środku - zarówno budynku mieszkalnego, jak i budynków rolniczych (inwentarskich czy magazynowych). Co możemy ubezpieczyć?
W środku budynku mieszkalnego możemy ubezpieczyć ruchomości domowe (telewizor, meble, sprzęt elektroniczny), a także stałe elementy.
W budynkach typowo rolniczych możemy ubezpieczyć sprzęt rolniczy, zwierzęta, ziemiopłody, środki, które są niezbędne rolnikowi do prowadzenia działalności np. środki ochrony roślin, a także budowle - silosy, wiaty, obiekty do przechowywania płodów rolnych.
Dlaczego warto ubezpieczać również to, co wewnątrz? Dla przykładu odszkodowanie za zniszczony budynek może wynieść np. 500 tys. zł. Ale to nie wystarczy na zakup zwierząt, które były w tym budynku czy urządzeń, o tej samej wartości. Warto o tym wcześniej pomyśleć i zabezpieczyć nie tylko same mury.
"Concordia Agro" obejmuje też ubezpieczenia instalacji, które wykorzystują odnawialne źródła energii...
Tak, m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła i - najbardziej popularne - instalacje fotowoltaiczne. Powstaje ich teraz bardzo dużo. Jest na nie prawdziwy boom. Rolnicy, którzy posiadają wielkie areały, czy też budynki wielkopowierzchniowe, mogą zainwestować w takie instalacje. Mogą one bowiem być zainstalowane zarówno na dachach budynków, jak i na gruncie. Chronimy te instalacje od zniszczenia, np. w wyniku silnego wiatru oraz od kradzieży. Dajemy nie tylko możliwość rekompensaty ilości energii, których nie wyprodukuje instalacja w wyniku takiego zdarzenia, ale również w wyniku mniej słonecznej pogodny niż przewidywaliśmy.
Co jeszcze zawiera "Concordia Agro"?
Dopełnieniem oferty jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które chroni zarówno rolnika, jak i osoby, które znajdują się w gospodarstwie, np. najbliższych członków rodziny. Pozwalamy też na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, która nie jest związana z prowadzeniem działalności rolniczej, ale z normalnym życiem rolnika, życiem jego dzieci, domowników, czyli proponujemy obok OC rolnika tzw. OC w życiu prywatnym. Wówczas jeśli np. nasze dziecko, będąc poza terenem gospodarstwa, "nabroi" - zbije komuś szybę albo rolnik, jadąc rowerem, "przerysuje" komuś samochód, to wówczas zadziała to ubezpieczenie..
Rozmawiała ANNA KOPRAS-FIJOŁEK
ZOBACZ TEŻ - PRZED POŻAREM, NAWAŁNICĄ, POŻAREM, KRADZIEŻĄ, ALE - NIE TYLKO