Specjalne miejsca na przyjmowanie odpadów sznurka i folii rolniczej?
Wniosek o podjęcie odpowiednich działań, które ułatwią rolnikom pozbywania się tych odpadów trafił do Ministra Środowiska.
W związku z narastającym problemem związanym z odbiorem odpadów z folii i sznurka wykorzystywanego w rolnictwie należałoby rozważyć stworzenie miejsc, w których resztki takich opakowań byłyby przyjmowane lub nałożyć na producentów obowiązek ich odbierania od rolników - podaje KRIR.
Rolnicy największe problemy mają z czarną folią, której odbioru nie chcą dokonywać firmy przetwarzające odpady. Dodatkowym obciążeniem jest wprowadzenie odpłatności za przekazanie folii do utylizacji (do niedawna takie opłaty nie były pobierane). Z informacji od przedsiębiorców przetwarzających odpady z folii wynika, że przyczyną problemu jest załamanie się sprzedaży poprzerobowych granulatów tworzyw sztucznych na rynek chiński.
- Przyjmujemy każdego rodzaju folie, ale robimy to odpłatnie. Cena to 200 zł za tonę oddawanych odpadów. Na dzisiaj, jasne folie możemy jeszcze korzystnie sprzedać, natomiast gorzej jest z czarnymi i biało-czarnymi foliami pryzmowymi. Bardzo trudno je odsprzedać, a jeśli już się uda to są to takie ceny, że nie opłaca się nam tego od rolników zbierać. Dlatego też wprowadziliśmy opłatę za każdy rodzaj przyjmowanego materiału, ponieważ jeśli policzymy wydatki, które musimy ponieść na dojazd do rolnika i zbelowanie folii, to zysk jest bliski zero – mówi Wiesław Nagły z firmy KOR-MAR z Boguszyna (Wielkopolska), która zajmuje się zbieraniem skupowaniem folii, skrzynek, płyt, złomu stalowego, kolorowego, makulatury oraz innych surowców.
W trosce o właściwą gospodarkę odpadami Zarząd KRIR wniósł do Ministra o podjęcie działań legislacyjnych. Branża zajmująca się recyclingiem nie powinna tracić zainteresowania zagospodarowywaniem odpadów z tworzyw sztucznych, np. poprzez brak odbiorców i koniecznością ich okresowego gromadzenia.
Pozostawienie problemu bez rozpatrzenia może przyczynić się do zaśmiecenia środowiska obszarów wiejskich oraz obniżyć poziom segregacji odpadów i przyczynić się do rozwoju nielegalnych wysypisk.