Rolnicy należą do najuboższych Polaków
Zdecydowanie więcej mieszkańców wsi, niż miast żyje poniżej minimum egzystencji - tak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.
GUS opublikował opracownie dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2015 r., obliczone w oparciu o wyniki badania budżetów gospodarstw domowych.
Czytaj także: Ile zarabiają rolnicy KLIK
Jak wynika z przedstawionych danych, na drugim miejscu w rankingu osób, którym najtrudniej się żyje, znaleźli sie rolnicy. Stanowi to około 15% badanych.
Wśród najuboższych dominowały natomiast osoby żyjące w gospodarstwach domowych utrzymujących się z tzw. innych niezarobkowych źródeł (stopa ubóstwa skrajnego na poziomie ok. 18%), w tym przede wszystkim w gospodarstwach, których podstawę utrzymania stanowiły świadczenia społeczne inne niż renty i emerytury (ok. 23%). Bardziej niż przeciętnie narażeni na ubóstwo byli członkowie gospodarstw domowych rolników (ok. 15%) oraz gospodarstw utrzymujących się głównie z rent (ok. 11%).
- Najniższy odsetek osób zagrożonych ubóstwem odnotowano natomiast w gospodarstwach domowych, których głównym źródłem utrzymania jest praca na własny rachunek - w grupie tej zagrożona ubóstwem skrajnym była co trzydziesta trzecia osoba (ok. 3%) - podaje GUS.
W 2015 r. zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był prawie trzykrotnie wyższy niż w miastach.
Czytaj także: Prezydent Duda wypowiada się na temat zarobków rolników KLIK
Różnica ta jest szczególnie wyraźna, gdy sytuację na wsi porównuje się z sytuacją w największych miastach (500 tys. lub więcej mieszkańców). W skrajnym ubóstwie żyło w 2015 r. żyło prawie 4% mieszkańców miast (od ok. 1% w największych miastach, do ok. 5% w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców).