Protokoły komisji klęskowych utkwiły w urzędach
Rolnicy są zależni od opinii wojewodów. Chcą zaciągać kredyty preferencyjne, ale muszą czekać.
O kredyty preferencyjne mogą wystąpić rolnicy, którzy ponieśli straty w związku z ubiegłoroczną suszą. Choć niektórzy są skłonni już teraz o nie się zwrócić, mają związane ręce. Nie otrzymali opinii od wojewody, a to jest niezbędne przy ubieganiu się o wsparcie.
Wśród takich osób jest rolnik z gminy Kępno (woj. wielkopolskie), który zadzwonił do redakcji „Wieści Rolniczych”. Oznajmił, że choć protokół oszacowany przez komisję klęskową z jego gospodarstwa został przesłany do wojewody w październiku, ważnej opinii nadal nie posiada.
- Dlatego o kredyt nie mogę się ubiegać, a chcę taki zaciągnąć. Nie mam pojęcia jak długo jeszcze mam czekać? Minęły przecież już cztery miesiące - powiedział.
Jak wyjaśniła Kornelia Niewiedział z Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, do tamtejszego wojewody wpłynęło 28 tys. protokołów. Póki co, tylko ponad połowa z nich została zweryfikowana, zaopiniowana i przesłana ponownie do gmin. Nad pozostałymi urzędnicy nadal pracują.
- Protokoły są opiniowane według kolejności wpływów. Na ile nasze siły pozwalają, weryfikujemy je i przesyłamy do gmin. W najbliższym czasie spodziewamy się przyspieszenia naszych działań - zaznaczyła.
Nie wiadomo kiedy wszystkie protokoły powrócą do gmin.
- Trudno mi powiedzieć do kiedy będziemy pracować nad nimi. Generalnie staramy się to robić jak najszybciej - zapewniła Kornelia Niewiedział.
Urzędniczka dodała, że protokoły z gminy Kępno będą rozpatrzone w pierwszej połowie marca. Uspokoiła, że każdy zainteresowany kredytem preferencyjnym z dofinansowaniem ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie miał szansę o niego wystąpić. Czas na złożenie wniosku o kredyt wynosi rok od momentu sporządzenia protokołu.
Podobna sytuacja z opóźnieniami w weryfikacji dokumentów może występować także w innych województwach - w zależności od tego, ile protokołów wpłynęło do urzędów wojewódzkich.
Przypomnijmy, że dostępne są kredyty na wznowienie produkcji rolniczej zniszczonej w wyniku działania klęsk żywiołowych (linia kredytowa o symbolu K01, K02). Na ten cel ARiMR udostępniła współpracującym bankom środki w kwocie 250 mln zł z przeznaczeniem na limity akcji kredytowej i 2,1 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych, planowanych do udzielenia w 2016 r.
O kredyt z linii K01 i K02 rolnicy mogą ubiegać się w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych w nich Bankach Spółdzielczych oraz w bankach BGŻ BNP Paribas S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, PEKAO S.A., BZ WBK S.A. oraz Raiffeisen Bank Polska S.A. O środki można wystąpić na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę. Odsetki kredytu preferencyjnego (niskooprocentowanego) – są opłacane w części przez kredytobiorcę oraz Agencję.