Dzierżawa gruntów pod wiekszą kontrolą
Resort rolnictwa w spokaniu z samorządem rolniczym omówili proponowane zminy dotyczące zawierania umów dzierżawy na grunty z Zasobu Skarbu Państwa.
Rolników reprezentowali przedstawiciele izb rolniczych z województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego, a także reprezentacji NSZZ Solidarność RI z wyżej wymienionych regionów. Resort Rolnictwa reprezentował Krzysztof Jurgiel Minister Rolnictwa, Zbigniew Babalaski Sekretarz Stanu, pełnomocnik rządu ds. Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Witold Strobel Dyrektor Generalny KOWR wraz z pracownikami.
Jak podaje WIR, Minister Rolnictwa zaznaczył, że spotkanie to jest wynikiem zażalenia samorządu rolniczego na brak konsultacji zarządzeń opublikowanych przez Dyrektora Generalnego KOWR dotyczących między innymi kryteriów i wag przetargowych. Zdaniem Ministra wszystkim zależy na szybkim ustaleniu zasad obowiązujących w przetargach ofertowych i istnieje możliwość różnicowania ich w stosunku do poszczególnych województw. Krzysztof Jurgiel poinformował, że otrzymuje wiele skarg dotyczących braku kontroli dzierżaw nieruchomości niewłaściwego gospodarowania ziemią wchodzącą w skład ZWRSP, w związku z tym w tym roku ministerstwo kładzie szczególny nacisk na kontrolę poszczególnych oddziałów i umów dzierżaw, a także zagospodarowania Zasobem.
Sprawdź raport rynkowy! Jakich cen się możemy spodziewć? KLIK
Według źródła zebrani na sali przedstawiciele samorządów rolniczych oraz organizacji społecznych wyrazili poparcie dla proponowanych kryteriów, a dyskusja dotyczyła głównie wag poszczególnych założeń przetargowych.
Najbardziej problematyczna, zdaniem wypowiadających się, jest ocena kryterium - odległość siedziby gospodarstwa rolnego oferenta od nieruchomości Zasobu. Niektóre z organizacji były za przyjęciem stanowiska, iż należy przyjąć odległość od miejsca zameldowania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku młodych rolników, którzy posiadaja gospodarstwo rolne, ale zamieszkuja i są zameldowani z rodzicami. Dyskusja dotyczyła również kryterium związanego z intensywnością produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta, gdyż każde z województw ma inną skalę tej produkcji.
Wiktor Szmulewicz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych podsumowując spotkanie stwierdził, iż z głosów wynika akceptacja dla proponowanych kryteriów, poza drobnymi rozbieżnościami dotyczącymi punktacji. Jak słusznie zauważyli zebrani, nie da się zaspokoić żądań wszystkich zainteresowanych.
Przeczytaj także: Kwaliifikowany materiał siewny warty uwagi. KLIK