Azot na wiosnę. Tego trzeba się trzymać. Nie ma zmiłuj!
Zasady aplikowania azotu wiosną przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Termin stosowania nawozów zawierających azot jest ważnym czynnikiem decydującym zarówno o wysokiej efektywności wykorzystania składników nawozowych przez rośliny, jak i o ograniczaniu nadmiaru składników odżywczych w środowisku, w tym w wodach - podkreśla resort rolnictwa.
Zasady stosowania azotu wiosną
Obowiązujący od 2023 r. program azotanowy daje możliwość elastycznego stosowania nawozów zawierających w składzie azot w okresie od 1. do ostatniego dnia lutego, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe, czyli:
-
Przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3°C - dotyczy możliwości nawożenia roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych.
-
Przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5°C - dotyczy możliwości nawożenia pozostałych upraw.
Niezależnie od panujących warunków pogodowych, na co szczególnie uczula MRiRW, trzeba pamiętać o tym, że zabronione jest stosowanie nawozów na glebach zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem, zamarzniętych.
- Za glebę zamarzniętą nie uznaje się taką, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia - wskazuje resort rolnictwa.
Gdzie szukać sprawdzonych informacji pogodowych?
Rolnik, o czym przypomina MRiRW, nie musi sam sprawdzać ww. warunków pogodowych. Informacje te w lutym 2025 r. publikować będzie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: https://agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.
Na tej stronie codziennie, od 1. do ostatniego dnia lutego, będą publikowane też wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C.
Jeśli gospodarstwo jest położone na terenie 2 lub więcej powiatów, wtedy terminem rozpoczęcia nawożenia jest termin określony dla tego z powiatów, w którym znajduje się większa procentowo część gospodarstwa.
Czytaj także: Wielu rolników wciąż czeka na ten przelew. Ile dopłat wypłaciła ARiMR?