Co warto ubezpieczyć?
O tym, że warto ubezpieczyć również zwierzęta, maszyny, silosy, sprzęt, wyposażenie budynków, meble i urządzenia, przekonało się już wielu właścicieli gospodarstw.
Mówi o tym w kolejnej części z naszego cyklu "Mądry rolnik przed szkodą" przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej - Concordia Polska Grupa Generali.
Ochrona uszyta na miarę
Rozmowa z SERGIUSZEM LENHARDTEM, menadżerem produktu „Concordia Agro” z firmy Concordia Polska Grupa Generali
Co wyróżnia "Concordia Agro" na tle innych produktów?
Chcemy pokazać naszym klientom, że ubezpieczenie obowiązkowe to dopiero początek, że to tylko podstawowe zabezpieczenie ich majątku. Dlatego proponujemy im ubezpieczenie w trzech wariantach: podstawowym (obowiązkowym), rozszerzonym i all – risks, czyli ochrony od tych wszystkich zdarzeń, które nie są wprost wyłączone w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Trzeci pakiet to najszerszy możliwy sposób ochrony gospodarstwa rolnego na rynku, gdyż formułą od wszystkich rodzajów ryzyka chronimy nie tylko budynki mieszkalne, ale wszystkie budynki znajdujące się w danym gospodarstwie.
W ramach ubezpieczeń dobrowolnych proponujemy rolnikom objęcie ochroną także tego, co znajduje się w budynku, czyli: zwierząt, wyposażenia, szczególnie specjalistycznego, które może zostać uszkodzone np. podczas przepięcia, maszyn, zapasów, czy ziemiopłodów. W domu natomiast obejmujemy ochroną ruchomości, jak meble czy sprzęt RTV i AGD. Ponadto rolnik może u nas ubezpieczyć silosy, suszarnie czy też inne rodzaje budowli, które niejednokrotnie znajdują się w pobliżu budynków.
Dajemy możliwość szerokiego ubezpieczenia elementów gospodarstwa rolnego. Dzięki temu, że ten produkt jest elastyczny, Agent może "uszyć” klientowi ochronę na miarę.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie gospodarstwa rolnego?
Warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. Bardzo często rolnicy ulegają pokusie ustalania niższej sumy ubezpieczenia dla budynku niż jego faktyczna wartość. Suma ubezpieczenia to limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. To jest informacja dla zakładu ubezpieczeń, że za ten obiekt będzie odpowiedzialny maksymalnie do danej kwoty. Owszem, suma ubezpieczenia ma wpływ na wysokość składki - im niższa suma ubezpieczenia, tym niższa składka. Jeśli jednak - kierując się pokusą obniżenia wysokości składki - zaniżymy tę sumę, to w przypadku szkody całkowitej, jeśli np. dojdzie do spalenia całego budynku, odszkodowanie, które otrzymamy nie wystarczy na odbudowę tego budynku a ubezpieczyciel nie będzie mógł wypłacić więcej. Rozmawiając z klientami, nasi agenci podpowiadają właściwą sumę ubezpieczenia. Proponuje ją już nasz system, szacując wartość ubezpieczanego przedmiotu, ale oczywiście klient ma możliwość dokonania korekty.
ZOBACZ TEŻ - WARTO UBEZPIECZAĆ TO, CO WEWNĄTRZ BUDYNKÓW
Dlaczego ubezpieczenie obowiązkowe może nie być wystarczające?
Jak wspomniałem wcześniej, ubezpieczenie obowiązkowe jest dopiero początkiem możliwości zabezpieczenia majątku rolnika. Odnosi się do samego budynku, i chroni przed ograniczoną liczbą zdarzeń, jak ogień i inne zdarzenia losowe.
Ubezpieczenie obowiązkowe to trzynaście rodzajów ryzyka, które są wymienione w ustawie. Na tej liście nie ma takich rodzajów ryzyka, jak np. przepięcie, zalanie, wandalizm i stłuczenie szyb. Jeśli będziemy mieli do czynienia ze zdemolowaniem mienia, budynku przez wandali i ubezpieczeniem wyłącznie w zakresie obowiązkowym, to nie będziemy mieli ochrony. Natomiast w Concordii Polska w szerszych wariantach, można się od tego typu zdarzeń zabezpieczyć. Warto więc zadbać o takie "doubezpieczenie". W Concordii można też się ubezpieczyć od zalania czy przepięcia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ - PRZED POŻAREM, NAWAŁNICĄ, POWODZIĄ, KRADZIEŻĄ, ALE NIE TYLKO
Co jeszcze warto ubezpieczyć?
Ubezpieczenie obowiązkowe nie zabezpiecza również tego, co znajduje się w środku budynków. A bardzo często to, co znajduje się w środku - zwierzęta, maszyny, urządzenia - jest warte tyle samo lub nawet przewyższa wartość budynku, w którym się znajduje. Odnotowujemy zdarzenia, w wyniku których straty rolnika sięgają kilkuset tysięcy lub kilku milionów złotych, a my, na podstawie umowy ubezpieczenia, możemy wypłacić odszkodowanie tylko i wyłącznie za budynek, w ramach ubezpieczenia obowiązkowego. Na przykład ubezpieczony był wyłącznie budynek inwentarski - mury, ściany, pokrycia dachowe - natomiast nie były ubezpieczone zwierzęta, które padły w wyniku zdarzenia.
My możemy świadczyć taką ochronę, na jaką się umówimy. W momencie zdarzenia nie możemy zrobić już nic więcej. Możemy natomiast uświadamiać naszych klientów podczas zawierania umowy i oczywiście to robimy. Sporządzana jest analiza potrzeb klienta, która zawiera m. in. pytanie, czy klient nie chce ubezpieczyć także tego, co znajduje się w środku. Szersza ochrona to w momencie zdarzenia realna pomoc.
Rozmawiała ANNA KOPRAS-FIJOŁEK