100 tys. na działalność pozarolniczą
W pierwszym kwartale 2017 roku ma ruszyć nabór wniosków na rozpoczęcie pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich.
Za dotację w wysokości 100 tys. zł będzie można postawić lub zmodernizować budynek, zakupić nowe maszyny oraz urządzenia, a także sprzęt komputerowy i oprogramowania.
Pomoc finansowa ma zostać udostępniona dla rolników, ich małżonków oraz domowników gospodarstwa, którzy zdecydują się na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. 100 tys. premia ma zostać wypłacona w 2 transzach na realizację biznesplanu, który zakłada, że nastąpi utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy (w tym również samozatrudnienia).
- Objęta wsparciem będzie m.in. produkcja różnego rodzaju wyrobów, działalność usługowa np. usługi transportowe, gastronomiczne, sprzedaż hurtowa i detaliczna oraz turystyka wiejska - wyjaśnia Krzysztof Adamkiewicz, dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Poznaniu.
Planowana działalność gospodarcza może być realizowana w miejscowościach należących do: gminy wiejskiej i gminy miejsko-wiejskiej (z wyłączeniem miast liczących pow. 5 tys. mieszkańców). Najważniejszy warunek, jaki trzeba spełnić to wielkość ekonomiczna gospodarstwa, która nie może przekroczyć 15 tys. euro oraz ubezpieczenie w KRUS.
Warto dodać, że z dofinansowania będą mogli skorzystać rolnicy, którzy przekażą lub sprzedadzą gospodarstwo innemu rolnikowi i skorzystają z programu „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” w ramach PROW 2014-2020 (szczegóły TUTAJ)
Podobne działanie było realizowane już w ramach poprzedniego PROW 2007-2013. - Wówczas w czterech przeprowadzonych naborach oddział wielkopolski obsłużył ponad 5700 spraw. Udało nam sie uszczęśliwić 3297 beneficjentów, na których konta przelaliśmy kwotę przekraczającą 233,9 mln zł. Zrealizowane operacje dotyczyły w przeważającej większości usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa i usług dla ludności - mówi Krzysztof Adamkiewicz. Przy unijnym wsparciu na tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej, na obszarach wiejskich powstały zakłady fryzjerskie, warsztaty samochodowe, punkty usługowe oraz miejsca rekreacji.
W jaki sposób rolnicy muszą rozliczać się z otrzymanych premii na działalność gospodarczą? Jak podaje ARiMR w Poznaniu, dochody z działalności pozarolniczej osiągane po zrealizowaniu inwestycji, są weryfikowane na podstawie przesłanych ankiet.
- Zgodnie z umową przyznania pomocy beneficjent jest zobligowany do spełnienia zobowiązań wynikających z tzw. 5-letniego okresu związania z celem i dostarczenia do Agencji ankiety monitorującej w terminie do 31 stycznia drugiego roku kalendarzowego liczonego od roku otrzymania płatności ostatecznej - mówi Krzysztof Adamkiewicz.
Poza tym na pisemna prośbę Agencji w przedostatnim roku trwania programu (tzw. związania z celem) beneficjent jest zobowiązany do udzielenia informacji o efektach zrealizowanej operacji. - Agencja ma również prawo przeprowadzić wizytację w miejscu realizacji operacji - zaznacza dyrektor ARiMR.