Porady w doborze zapraw nasiennych
Zaprawianie ziarna siewnego jest jedną z najtańszych i najbardziej skutecznych metod ochrony roślin uprawnych przed patogenami. Zabieg ten zabezpiecza rośliny już od wschodów – co daje podstawy do budowania wysokiej jakości plonu. Tymczasem wybór odpowiedniej zaprawy nasiennej nie należy do łatwych zadań, szczególnie że na rynku dostępna jest bardzo duża ilość preparatów – różniących się przeznaczeniem, właściwościami i mechanizmem działania. Jak wybrać dobrą zaprawę nasienną i co zrobić, by była skuteczna? Sprawdź kilka cennych porad!
Sprawdź działanie zaprawy
Dobra zaprawa nasienna charakteryzuje się łączonym mechanizmem działania: powierzchniowym (kontaktowym) i układowym (systemicznym). Tylko wtedy ochrona zasianego ziarna jest prawdziwie efektywna. Warto wybierać preparaty o podwyższonej skuteczności, zawierające substancje czynne o szerokim spektrum działania lub kilka substancji należących do różnych grup chemicznych. Zaprawy nasienne posiadające w swoim składzie dwie lub trzy substancje czynne charakteryzuje szeroki zakres zwalczanych chorób.
Szczególną uwagę zwróć również na formę zaprawy nasiennej. Może mieć ona postać żelu, emulsji, zawiesiny, roztworu lub proszku. Wybór preparatu powinien zależeć przede wszystkim od rodzaju uprawy oraz preferowanej techniki zaprawiania (bejcowanie, powlekanie, inkrustowanie).
Zwróć uwagę na dawkowanie
Samodzielne zaprawianie ziarna siewnego to większe ryzyko popełnienia błędów. Do najbardziej powszechnych należy zastosowanie błędnej dawki zaprawy (niezgodnej z instrukcją dołączoną do preparatu). Zbyt duża ilość środka może wywołać zjawisko fitotoksyczności na nasionach, co prowadzi do osłabienia siły ich kiełkowania. Zbyt mała dawka preparatu nie zapewnia odpowiedniej ochrony we właściwym czasie
Używaj specjalistycznych urządzeń
Zastosowanie profesjonalnych urządzeń do zaprawiania (zaprawiarek) pozwala na precyzyjne pokrycie materiału siewnego zaprawą a to gwarancja pełnej ochrony młodych roślin.
Przestrzegaj podstawowych zasad
Pamiętaj, by przed przystąpieniem do zaprawiania dobrze oczyścić i wysuszyć materiał siewny. Ziarno pokryj dokładnie i równomiernie – tak, by uniknąć kruszenia się i osypywania zaprawy po wyschnięciu. Sam zabieg wykonaj bezpośrednio przed siewem. Pamiętaj, że zaprawiony materiał może być użyty wyłącznie do siewu (nie przeznaczaj go na paszę dla zwierząt). Zaprawione ziarno przechowuj w chłodnym, suchym, dobrze wietrzonym magazynie.
Odpowiednio dobrana zaprawa nasienna to najlepsza broń w walce z patogenami zagrażającymi uprawom. Dlatego wybór preparatu powinien zostać gruntownie przemyślany. W pierwszej kolejności sprawdź formę i działanie zaprawy – kierując się rodzajem upraw i preferowaną techniką zaprawiania. Pamiętaj, że sam zabieg również wymaga odpowiednich przygotowań: wyboru i przygotowania ziarna, zakupu specjalistycznych maszyn czy w końcu – szczegółowego zapoznania się z etykietą produktu, by uniknąć błędów związanych z dawkowaniem. Jeśli nie posiadasz odpowiednich maszyn lub warunków do zaprawiania nasion – zastanów się nad skorzystaniem z usługi zaprawiania lub rozważ zakup ziarna zaprawionego już przez producenta.