Zrezygnowałeś z realizacji ekoschematu w tym roku? Czy to była słuszna decyzja?
Tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wejście w te dodatkowe zobowiązania, zachęca do tego, by to jeszcze raz przemyśleć. Są to często praktyki, które przez gospodarstwa były już realizowane w przeszłości. Wnioski o dopłaty wraz z deklaracjami „wejścia w ekoschematy” można składać do końca czerwca. Ta możliwość jest także później - jednak każdy dzień opóźnienia wiąże się ze stratą finansową dla rolnika.
- Ekoschematy to nowość nie tylko dla rolników, ale i dla doradców rolniczych oraz pracowników Agencji. Na co dzień zmierzamy się z wieloma pytaniami rolników: co, jak, gdzie można wykonywać, żeby realizować te ekoschematy - wyjaśnia Błażej Biegański z Biura Powiatowego ARiMR w Jarocinie.
Jak dalej wyjaśnia ekoschematy to nowy, prośrodowiskowy element płatności bezpośrednich. To są dobre praktyki rolnicze, które realizują założenia Wspólnej Polityki Rolnej.
- Wśród takich celów mamy ochronę gleb i wód, roślinności rolniczej, a także szerokorozumiany dobrostan zwierząt. Ekoschematy wpływają na poprawę dochodowości gospodarstw, poprzez to, że racjonalniej gospodarujemy glebą czy nawozami, przestrzegając planu nawożenia i oraz wpływamy na poprawę żyzności gleby - zaznacza Błażej Biegański.
Ekspert przekonuje, że największą popularnością cieszy się ekoschemat rolnictwo węglowe, a to za sprawą łatwiejszego dostępu do niego, niż pozostałych.
- Jeżeli byśmy patrzyli tylko przez pryzmat ekonomii, to tutaj zdecydowanie na czołówkę wysuwają się dwa ekoschematy: obszary miododajne i integrowana produkcja roślin. Jednak z uwagi na duże ograniczenia, te ekoschematy nie cieszą się dużym powodzeniem wśród rolników - tłumaczy Błażej Biegański z ARiMR w Jarocinie.
Specjalista zwraca uwagę na fakt, że wiele praktyk, które znalazły się w ekoschematach, rolnicy realizowali w swoich gospodarstwach już w przeszłości. A za działania te nie byli dodatkowo wynagradzani finansowo.
- Można powiedzieć, że teraz, rolnicy mają okazję otrzymać jakąkolwiek gratyfikację za spełnianie tych praktyk. W gospodarstwach ze świadomym podejściem do współczesnego rolnictwa opracowuje się często plany nawożenia czy wysiewa międzyplony ozime czy stosuje się obornik. Dlatego w pewnym odsetku gospodarstw realizacja ekoschematu nie oznaczała konieczności wzbijania sie na jakiekolwiek wyżyny - komentuje Błażej Biegański.
- Tagi:
- ARiMR
- dopłaty unijne
- ekoschematy