Ekoschemat Rolnictwo węglowe. Wkrótce minie ważny termin!
Aby otrzymać środki w ramach ekoschematów rolnicy muszą nie tylko realizować w swoich gospodarstwach odpowiednie zobowiązania, ale także pamiętać o istotnych terminach. Dla wielu z tych, którzy w tym roku zdecydowali się na ekoschemat Rolnictwo węglowe, taką datą jest 7 listopada. Dlaczego jest ona tak bardzo ważna?
Dotyczy dwóch praktyk: Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin i Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo. Na potwierdzenie realizacji tych praktyk można wysłać zdjęcie geotagowane lub złożyć stosowne oświadczenie.
Ci gospodarze, którzy wykonali stosowne zabiegi przed złożeniem wniosku, mieli na ich udokumentowanie 14 dni od przesłania deklaracji. Natomiast jeżeli objęte dofinansowaniem prace polowe zostały wykonane później, rolnicy są zobowiązani poinformować o nich w ciągu 14 dni od ich zakończenia, ale nie później niż 7 listopada.
Istnieje wyjątek. W przypadku gdy, z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe (w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby), nie można było zebrać upraw lub zaaplikować nawozów na gruntach ornych na terenie gmin objętych tzw. programem azotanowym - na złożenie odpowiedniego potwierdzenia rolnicy mają czas do 30 listopada.
W przypadku gdy rolnik na potrzeby realizacji praktyki nabył obornik, pomiot ptasi lub produkt pofermentacyjny, jest zobowiązany posiadać imienny dokument potwierdzający zakup lub inny dokument potwierdzający nabycie.
Gdzie pobrać stosowne dokumenty? Oświadczenie o realizacji praktyki: Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin oraz to dotyczące realizacji praktyki: Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo dostępne są PONIŻEJ. Jak prawidłowo wykonać zdjęcie? Instrukcja wykonywania zdjęć geotagowanych i dostarczania ich do ARIMR przedstawiona jest TUTAJ.
Czytaj także: Ponad miliard złotych na Rolnictwo 4.0. Z dotacji skorzysta więcej rolników