Skąd są owoce i warzywa, które kupujemy?
Jakiego pochodzenia są owoce i warzywa, które sprzedawane są na polskich giełdach owocowo-warzywnych?
Na polskich rynkach owocowo-warzywnych przez cały rok dostępna jest szeroka oferta owoców i warzyw, nie tylko tych z rodzimych upraw, ale też z zagranicy. Od czasu do czasu w marketach pojawiają się coraz bardziej egzotyczne gatunki przede wszystkim owoców, co świadczy o tym, że na świecie jest ich ogrom i z coraz większą śmiałością trafiają na półki sklepowe w Polsce. Rodzime warzywa czy owoce z kolei, ze względu na warunki atmosferyczne, w okresie zimowym są importowane. Z jakich krajów najczęściej do nas trafiają?
- Na Rynku Hurtowym w Broniszach mamy pełen przekrój owoców i warzyw (…). W zasadzie możemy powiedzieć, że tu znajdziemy owoce i warzywa z całego świata - informuje Anna Kaszewiak z największej w Polsce giełdy owocowo-warzywnej, z podwarszawskich Broniszy.
Z jakich krajów sprowadzane są owoce?
Polska jest największym producentem jabłek w Europie. Mimo to owoce te sprowadzane są także z innych krajów.
- Na rynku mamy jabłka i gruszki polskie, ale oprócz nich pojawia się import z Holandii, Belgii, Francji. Nie brakuje też tych owoców z Ameryki Południowej np. z Chile lub z Afryki, w zależności od dostępności tych owoców w różnych rejonach na świecie - dodaje specjalistka z Broniszy.
Podobnie jest z owocami borówki amerykańskiej. Polska produkuje jej najwięcej w Unii Europejskiej, w okresie zimowym natomiast owoce te sprowadzane są z Hiszpanii i Maroka, rzadziej z Chile. Jeśli chodzi o owoce cytrusowe, to na wspomnianej giełdzie pochodzą one głównie z Hiszpanii, Turcji, Izraela i z drugiej półkuli. W przypadku truskawek, które w Broniszach możemy kupić od początku stycznia, sprowadzane są one głównie z Grecji, Hiszpanii i Włoch.
- Czereśnie importowane zimą pochodzą z Chile, RPA, później między innymi z Hiszpanii, Grecji. A winogrona to między innymi Chile, RPA, Włochy, Mołdawia - wylicza Anna Kaszewiak.
Importowane warzywa. Skąd pochodzą?
Gdy chodzi o warzywa, zanim w sprzedaży pojawią się te z polskich upraw, kupimy je przede wszystkim z Hiszpanii i Holandii:
- Papryka (zanim pojawi się polska) pochodzi głównie z Hiszpanii i Holandii. Ziemniaki z importu to głównie dostawy z Cypru, Egiptu, ale dostępne są też z Francji. Pomidory natomiast to Hiszpania, Holandia, Turcja - kończy specjalistka z Broniszy.
Na Lubelskim Rynku Elizówka natomiast owoce i warzywa sprowadzane są głównie z Hiszpanii.
- Nasi hurtownicy importują warzywa i owoce głównie z Hiszpanii, na kolejnych pozycjach jeżeli chodzi o import są: Włochy, Turcja, Chile, Peru i Mołdawia - mówi Magdalena Prażmo z Elizówki.