Metodyka integrowanej ochrony brokułów już jest!
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zatwierdził Metodykę Integrowanej Produkcji Brokuła. Co w niej znajdziemy? Dla kogo może być ona szczególnie pomocna?
Broszura powstała pod kierownictwem prof. dr. hab. Gabriela Łabanowskiego w Instytucie Ogrodnictwa InHort w Skierniewicach.
- Obok typowych środków ochrony roślin bardzo istotne jest wykorzystanie mechanizmów naturalnej odporności roślin na stres biotyczny i abiotyczny, a więc odpowiednie metody uprawy roślin, nawożenia, nawadniania, dobór odmian, a nawet przygotowanie do obrotu. Dzięki temu można utrzymać większą zdrowotność plantacji i surowca lub/i zminimalizować negatywne skutki wystąpienia patogenów - czytamy we wstępie do metodyki.
Broszura to obszerna baza wiedzy na temat uprawy brokuła zarówno dla tych stawiających na produkcję integrowaną, jak i tych trzymających się tradycyjnych metod. W metodyce znajdziemy bowiem m.in. informacje o doborze odmian, agrotechnice, ochronie przed szkodnikami, chwastami i chorobami. To właśnie tu umieszczono szczegółowe opisy poszczególnych agrofagów. W broszurze przedstawiono również informacje o doborze technik aplikacji środków ochrony roślin, a także fazach rozwojowych brokułu.