Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Najlepszy termin właśnie się zbliża

Uprawa pomidorów wymaga zaangażowania, warto jednak podjąć wyzwanie, by cieszyć się zdrowymi, ekologicznymi warzywami z własnego ogródka. Bardzo istotne jest, by nie posadzić ich ani za wcześnie, ani za późno. Kiedy będzie na to odpowiedni moment?
Czytaj też: Jak dbać o rozsadę? Kluczowe dla pomidorów czy papryki są te podstawowe zabiegi
Kiedy sadzić pomidory do gruntu?
Wiele osób już wczesną wiosną zasiało nasiona pomidorów na rozsadę. Zwykle potrzeba około 8 tygodni, by wyrosły z nich sadzonki gotowe do przesadzenia do gruntu. Wybór odpowiedniego momentu zasiania nasion na rozsadę ma więc kluczowe znaczenie. Najlepiej zrobić to w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Dzięki temu rośliny będzie można przenieść do gruntu, gdy tylko ustąpią przymrozki.
Niezależnie od tego czy sami wyhodowaliśmy rośliny z nasion na rozsadę, czy kupimy gotowe sadzonki w sklepie, pomidory należy sadzić do gruntu nie wcześniej niż w drugiej połowie maja. To najbezpieczniejszy termin, ponieważ zwykle nie ma już wtedy ryzyka wystąpienia wiosennych przymrozków i temperatury utrzymują się na poziomie powyżej 10 stopni. Zasadzone w tym terminie pomidory powinny zakwitnąć jeszcze w czerwcu. Ich owoce pojawiają się w miejscu kwiatów po około 2-3 tygodniach i zaczynają dojrzewać na przełomie lipca i sierpnia.
Hartowanie sadzonek pomidorów
Zanim zasadzimy sadzonki pomidorów w ziemi, powinniśmy je zahartować. Jeśli były przechowywane w ciepłym pomieszczeniu, należy stopniowo przyzwyczaić je do temperatur panujących na świeżym powietrzu. Aby przygotować sadzonki do warunków zewnętrznych, rośliny najlepiej wystawić najpierw na kilka dni do ogrodu lub na balkon. Nie powinny jednak być narażone bezpośrednio na słońce ani na silny wiatr. Dopiero po zahartowaniu sadzonek można bezpiecznie zasadzić je w ziemi.
Czytaj też: Pomidor Aussie ma ogromne owoce. Odpowiedni czas na siew właśnie trwa
Jak sadzić pomidory? Pamiętaj o tych zasadach
Pomidory to warzywa ciepłolubne. Odpowiednie dla nich stanowisko to miejsce słoneczne, w którym co najmniej przez 8 godzin będą wygrzewać się na słońcu. Optymalna temperatura dla tych roślin to 22-27 stopni. Ważne również, by stanowisko było osłonięte od wiatru.
Zanim zasadzimy pomidory, warto wzbogacić ziemię w składniki odżywcze dodając do niej kompost. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, próchnicza, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 5,5-6,5). Należy wykopać dołki nieco głębsze niż doniczka, czyli o głębokości około 15 cm i włożyć do nich sadzonki w odstępie około 50 cm. Po zasadzeniu rośliny trzeba podlać.
Czytaj też: Zmieszaj z ziemią w pobliżu hibiskusa. Pięknie obsypie się kwiatami
Czy można siać pomidory bezpośrednio do gruntu?
Najbezpieczniejszą i najczęściej stosowaną metodą uprawy pomidorów w naszych warunkach klimatycznych jest wysianie nasion na rozsadę wczesną wiosną i przesadzanie ich do gruntu, gdy tylko ustąpią przymrozki lub sadzenie gotowych sadzonek. Można także zasiać nasiona bezpośrednio do gruntu. Taka metoda obarczona jest jednak ryzykiem. Jeśli zasiejemy je wcześniej niż w połowie maja, nasiona mogą zmarznąć i nie wykiełkować. Pomóc może zastosowanie okryć. Natomiast zasianie pomidorów w drugiej połowie maja znacznie opóźni ich dojrzewanie.
Czytaj też: Wycinka drzew na prywatnej działce po nowemu? Jest pomysł zmiany przepisów
- Tagi:
- ogród
- pomidory
- warzywa
- uprawa warzyw